Sosyo-ekonomik açıdan Türkiye'de kayıtdışı istihdam ve AB uygulamaları
The socio-economic assessment of informal employment in Turkey and EU implementations
  1. Tez No: 531858
  2. Yazar: ALİ SERDAR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TAKIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kayıtdışı ekonominin ana bileşenlerinden biri olan kayıtdışı istihdam özellikle son yıllarda gelişen ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli ekonomik sorunlarından biri olmuştur. Kayıtdışı istihdam ekonomik yönden olduğu kadar sosyal bakımından da çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Türkiye'de ekonomik büyüme ve gelişmenin önünde bir engel olarak duran kayıtdışı istihdam boyutlarının belirlenmesi ve çözüm önerilerinin uygulanması açısından önem taşımaktadır. Kayıtdışı istihdam, elde edilemeyen veriler nedeniyle boyutları tam anlamıyla bilinememektedir. Buna karşın ekonomideki nüfus ve istihdam verileri ile sadece kayıtdışı istihdam oranı tahmin edilebilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de kayıtdışı ekonomi ve kayıtdışı istihdam olgusu analiz edilip kayıtdışı istihdamın tanımı, boyutları, unsurları ve nedenleri ortaya konularak durumu incelenmiştir. Ayrıca kayıtdışı istihdamın sosyo ekonomik etkilerine yer verilerek Türkiye ve AB ülkelerinde kayıtdışı istihdamı azaltmaya yönelik uygulamalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Informal employment, one of the main components of the informal economy, has been one of the most important economic problems of developing and developing countries in recent years. Informal employment has a very complicated structure in terms of social as well as economic direction. It stands as an obstacle in front of the informal growth and development of Turkey's economy and it is important to determine the employment dimension in terms of the implementation of solutions. Unregistered employment is not fully known due to unavailable data. However, only the informal employment rate can be estimated with the population and employment data in the economy. In this study in the informal economy and unregistered employment cases analyzed, the definition of employment, dimensions, elements and reasons put forward cases were investigated in Turkey. In addition, socio-economic effects of unregistered employment are included, Turkey and in EU countries, addressed practices to reduce the informal employment.