Avukatların problem çözme becerilerinin mesleki tükenmişlik düzeyleri ve iş yaşam dengeleri üzerindeki etkisinin incelenmesi: Isparta ili örneği
Investigation of the effect of lawyers' problem solving skills on professional burnout levels and work-life balances: The case of Isparta
- Tez No: 767190
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAVİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Avukatlık mesleği; sürekli yoğun ilişkiler gerektiren bir meslektir. Ayrıca müvekkillerin haklarını arama sürecinde avukatın rolü ile üstlendiği sorumluluk düzeyinin fazlalığı, buna karşın adli süreçlerdeki aksaklıklar ve uzun adli süreçlerin stres düzeyini arttırması ile birlikte avukatlık, problem çözme becerisine sahip, tükenmişlik yaşamaya elverişli ve iş-yaşam dengesini kurmada zorlanılan meslek grupları arasında yer almaktadır. Bu bakış açısıyla tasarlanan araştırmanın amacı, Isparta ilinde görev yapan avukatların problem çözme becerilerinin mesleki tükenmişlik düzeyleri ve iş yaşam dengeleri üzerindeki etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda çeşitli sorulara cevap aranmıştır. Bu sorular, avukatların problem çözme becerilerinin ne düzeyde olduğu, mesleki tükenmişliklerinin ne düzeyde olduğu, iş yaşam dengeleri ve iş yaşam dengelerini etkileyen faktörlerin neler olduğudur. Ayrıca birtakım kişisel ve işle ilgili değişkenlerin Isparta ilinde görev yapan avukatların problem çözme becerileri ve mesleki tükenmişliklerini etkileyip etkilemedikleri ve etkiliyor ise ne derece etki ettiğinin tespit edilmesidir. Araştırmanın modeli, nicel ve nitel yöntemlerin beraber kullanıldığı karma yöntemdir. Bu araştırmanın karma yöntem ile yapılmasının sebebi, araştırma problemlerinin nitel veya nicel yöntemlerin tek başına cevaplayamayacağı araştırma sorularını kapsamasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu Isparta ili merkez ilçesinde yaşayan avukatlar oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunu aktif avukatlık yapan 288 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunda ise yine Isparta il merkezinde avukatlık görevini icra eden 20 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın nicel boyutunda 2 farklı ölçek kullanılırken, nitel boyutu için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler, Şahin ve diğ. (1993) tarafından Türkçeye uyarlanmış Problem Çözme becerileri Ölçeği, Engin (1992) tarafından Türkçeye uyarlanmış Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan iş-yaşam dengesine ilişkin yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Araştırmada ne tür analizlerin kullanılacağının tespiti için ölçeklerin güvenirlik geçerlilik ve normallik testleri yapılmıştır. Analizler sonucunda parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, avukatların en yüksek ortalamayı kişisel kontrol alt boyutunda sağladıkları görülmüştür. Daha sonra sırasıyla yaklaşım-kaçınma tarzı, problem çözme ölçeği genel ortalamasından ve en son ise problem çözme güveni alt boyutundan sağladıkları, avukatların tükenmişlik ölçeği alt boyutları ve genel ortalamalarında, avukatların en yüksek ortalamayı kişisel başarı alt boyutunda sağladıkları daha sonra sırasıyla duygusal tükenmişlik, tükenmişlik genel ortalamasından ve en son ise duyarsızlaşma alt boyutundan sağladıkları bulgulanmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda avukatların mesleğinin niteliği ve çalışma şartlarının artırılması hususunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Lawyer profession; Our job is always a profession. Also, with regard to the role of utilizing the clients' search process can be greatly increased from those being undertaken, you can count contenders who can be had and have difficulty achieving work-to-life. From this point of view, the purpose of use is as evaluations about the life and work of lawyers working in the province of Isparta in order to raise their problems. Content is sought within the scope of this purpose. These weights are the level of the lawyers' problems, what level they are in their professional life, they can balance their life lives and those who want to balance their work life. They also target how many students for personal and business related people to affect their education and schooling without executing the problems of those who implement your duties in Isparta. The model of the research is the mixed method in which quantitative and qualitative methods are used together. The reason why this research was conducted with a mixed method is that the research problems include research questions that qualitative or quantitative methods cannot answer alone. The study group of the research consists of lawyers living in the central district of Isparta. The qualitative dimension of the research consists of 288 active lawyers. In the qualitative dimension of the research, 20 people who are working as lawyers in the city center of Isparta were formed. While 2 different scales were used in the quantitative dimension of the research, a semi-structured interview form was used for the qualitative dimension. The scales used in the research, Şahin et al. (1993) adapted the Problem Solving Skills Scale into Turkish, Maslach Burnout Scale adapted to Turkish by Engin (1992) and a semi-structured interview form about work-life balance created by the researcher. In order to determine what kind of analyzes will be used in the research, reliability, validity and normality tests of the scales were performed. Parametric tests were used as a result of the analysis. When the findings of the research were examined, it was seen that the lawyers achieved the highest average in the sub-dimension of personal control. Then, they obtained from approach-avoidance style, problem solving scale general average and lastly problem solving confidence sub-dimension, lawyers' burnout scale sub-dimensions and general averages, lawyers' highest average in personal achievement sub-dimension, then emotional burnout, burnout general average, respectively. average and finally the depersonalization sub-dimension. In line with the results of the research, suggestions were made to increase the quality of the profession and working conditions of lawyers.