Etkinlik ve verimlilik kavramlarının Türk kamu yönetimi'ne idari ve mali açıdan yansıması
Reflection of concepts of efficiency and effectiveness on Turkish public administration in administrative and financial aspects
- Tez No: 531926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASFİYE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Etkinlik ve verimlilik kavramları genellikle yan yana kullanılmakta ve gelişmiş ülkelerin iyi yönetim ilkeleri içerisinde yer almaktadır. Verimlilik kavramı; en az kaynakla en iyi hizmeti sunmayı ifade ederken, etkinlik; hedeflere ulaşmayı amaçlayan sonuç odaklı bir kavramdır. Çalışma içerisinde bu kavramların içeriğine ve kamu yönetimindeki diğer kavramlarla ilişkilerine detaylı olarak değinilmiştir. Kamu yönetiminde etkinlik ve verimlilik arayışı yeniden düzenlemeleri beraberinde getirmiştir. Yeniden düzenlemeler kapsamında Türk kamu yönetimdeki planlı dönem öncesi ve planlı dönem sonrası sunulan raporlar önemli yer tutmaktadır. Söz konusu çalışmada Türk Kamu yönetiminin yapısı ve işleyişine yer verilmiş ve yeniden düzenlemeleri zorunlu hale getiren kamu yönetimi sorunlarına değinilmiştir. Bu sorunlar beraberindeki raporlar incelendikten sonra etkinlikleri tartışılmıştır. Türk kamu yönetiminin tüm dünyayı etkisi altına alan küreselleşme olgusundan nasıl etkilendiği ve küreselleşmeyle beraber belirlenen reform alanları, Yeni Kamu İşletmeciliği yaklaşımı, yönetişim yaklaşımı açıklanmıştır. Aslında söz konusu olan bu yaklaşımlar, kamu yönetimi sorunları içerisinde yer alan verimsiz ve etkinsiz bir yönetimden kurtulmak için bulunan çözüm önerilerindendir. AB uyum süreci dolayısıyla kamu yönetimi mevzuatında da yapılan önemli değişiklikler olmuştur. Yerel yönetimler bu değişiklikler içerisinde önemli yer tutmaktadır. Etkin bir kamu yönetiminin sunulmasında önemli kriterlerden biri de yerindelik ilkesidir. Bu da merkezin görev ve yetkilerini yerel yönetimle paylaşması sonucu sağlanacak merkezi yönetim hantal yapısından kurtularak kamu hizmetlerinin etkin ve verimli sunumu sağlanacaktır. AB uyum sürecinde yapılan yenilikler yalnızca yerel yönetimlerde kalmamış Sayıştay Kanunu'nda da değişikliğe gidilmiş, Kamu Denetçiliği Kurumu, Kamu Görevlileri Etik Kurulu kurulmuş, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concepts of effectiveness and efficiency are generally used together and take place within principles of good administration of developed countries. While concept of efficiency refers to providing the best service through the least amount of sources, effectiveness is a result-oriented concept that aims to accomplish objectives. Content of these concepts and their relationship with the other concepts within public administration are addressed in detail within the study. Pursuit of effectiveness and efficiency in public administration has led to reforms. Within the scope of reforms, the reports presented both before and after the planned period within Turkish public administration take an important place. Within the study in question, structure and operation of Turkish public administration are included, and problems of public administration that required the reforms are addressed. After the reports on these problems are examined, their effectiveness is discussed. The way Turkish public administration was affected by the phenomenon of globalization, which influenced all the world, the areas of reform that were determined through globalization, the approach of New Public Management, and governance approach are explained. In fact, these approaches in question are among the solution suggestions that were found in order to eliminate an inefficient and ineffective administration, which is found among the problems of public administration. Important changes were also made in the legislation of public administration due to the EU harmonization process. Local administrations take an important place within these changes. Another important criterion is the principle of appropriateness in providing an effective public administration. This will eliminate the awkward structure of the centralized administration and help provide public services effectively and efficiently as a result of the center sharing its duties and authorities with local administrations. The innovations made in the EU harmonization process were not limited to local administrations, but Law on the Court of Accounts was also changed; the Ombudsman Institution, the Board of Ethics for Civil Servants were established, and the Public Finance Management and Control Law was introduced.