Yeşil enerjinin ekonomik boyutunun incelenmesi
Investigation of economical aspect of green energy
  1. Tez No: 531959
  2. Yazar: EMRE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde karşı karşıya kalınan birçok çevre sorunu sebebiyle, yenilenebilir enerji üzerine çevresel bir farkındalık oluşmaya başlamıştır. Bu çalışma, toplum için bu farkındalığa ek olarak; farklı bir bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktadır. Yeşil enerji, yalnızca çevre sorunlarının çözümüyle ilişkilendirilip, ekonomik kazanımları göz ardı edilirse; sorunların çözümünde başarılı olunamaz. Çalışmanın birinci bölümünde yapılan girişin ardından; ikinci bölümde yenilenebilir enerji çeşitleri, bunların avantaj-dezavantajları ile Kyoto Protokolü ve diğer uluslararası anlaşmalardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; Türkiye'nin genel enerji durumu, petrol ile gaz hatları verilmiş ve yenilenebilir enerji durumu ele alınmıştır. Dördüncü bölümde; enerji yatırımları ve ekonomik etkileri tartışılmış, enerji tüketimi ve büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi irdelenmiştir. Beşinci bölümde; yenilenebilir enerjinin maliyet hesabının nasıl yapıldığı ve kaynakların birim enerji maliyeti karşılaştırmaları aktarılmıştır. Altıncı bölümde; yenilenebilir enerjinin çevreye bir zararı olup olmadığı araştırılmış ve üretimde kullanılan enerji kaynaklarının emisyon karşılaştırılmaları yapılmıştır. Yedinci ve son bölümde; elde edilen veriler yorumlanmış ve öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the many environmental problems facing today, environmental awareness has started to develop on renewable energy. In addition to this awareness for the society; study aims to give a different perspective. Associating green energy with the solution of environmental problems only and ignoring its economical gains, we can not be successful in solving these problems. After the introduction in the first part of the study; renewable energy types, their advantages and disadvantages, the Kyoto Protocol and other international agreements are mentioned in the second part. In the third part; general energy status of Turkey, oil and gas lines and renewable energy situation are considered. In the fourth chapter; energy investments and their economic effects are discussed, the causality relationship between energy consumption and growth is discussed. In the fifth chapter; how to calculate the cost of renewable energy and the unit energy cost comparisons of the resources are shared. In the sixth chapter; it is researched whether renewable energy is harmful to the environment and emission comparison of energy resources used in production is made. In the seventh and last chapter; the data obtained are commented and recommendations are shared.