The effects of text annotation on second language reading comprehension in the context of mobile environment
Mobil okuma ortamlarındaki açıklama notlarının yabancı dil öğrenenlerinde okuduğunu anlamaya etkisi
  1. Tez No: 532354
  2. Yazar: CENGİZHAN GÖKBEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mobil teknolojiler yabancı dil olarak ikinci dil öğrenenlerine ikinci dilde okuduğunu anlama becerilerini geliştirmek için birçok fırsat sunmaktadır. Bu tez, mobil okuma ortamlarındaki metinsel açıklama notlarının orta düzey yabancı dil öğrenenlerin okuduğunu anlamaya etkilerini araştırmaktadır. Çalışma karma araştırma yöntemlerinden gömülü tasarım modelini kullanmıştır. Veriler, özel bir dil kursunda İngilizce öğrenen öğrencilerden okuduğunu anlama testi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın nicel bölümünde, ikinci dil öğrencisi olan 40 kişi, birbirini izleyen iki farklı okuma metnine, geleneksel kağıt ortamında ve metinsel açıklama destekli mobil uygulama ortamında olmak üzere iki farklı duruma maruz bırakılmıştır. Katılımcıların her iki durumdaki okuduğunu anlama puanları örneklem t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın nitel bölümünde, çalışmanın nicel kısmına katılan 16 öğrenciden nitel veriler toplanmıştır. Toplanan bu nitel veriler daha sonra nitel kodlama yöntemi kullanılarak analiz edilmiş, temalara ve alt temalara ayrılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçları birinci durumdaki okuduğunu anlama puanlarının ikinci durumdakilerden anlamlı olarak farklı olmadığını göstermiştir. Ancak, nitel sonuçlar, öğrencilerin mobil destekli metinsel açıklama modülünü oldukça faydalı bulduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Mobile technologies provide second language learners with many opportunities to develop their second language reading comprehension skills. This thesis investigated the effects of text annotation upon intermediate learners' second language reading comprehension in the context of mobile learning. The study employed a mixed method research with embedded design. The data were collected through reading comprehension scores and interviews from L2 learners attending from a private language school. For the quantitative part, the same group of 40 L2 learners was exposed successively to two similar reading texts in two different conditions: traditional paper-based form and annotation supported mobile application. Participants' pre-measure and post-measure reading comprehension scores were analyzed by using paired-sample t-test. In the qualitative part, the interview data were gathered from 16 learners who participated to the quantitative part of the study. Qualitative coding was applied to draw themes and sub-themes from the transcripts. The qauntitative results of the study showed that reading comprehension scores in the first condition were not significantly different from those in the second condition. However, qualitative results revealed that learners found and considered the mobile-assisted annotation module quite beneficial and useful.