The relationship between learners' sources of self-efficacy beliefs and their perceived motivation support given by their instructors
Öğrencilerin algıladıkları öğretmen güdüsel desteği ile Fen bilimleri dersi özyeterlik algı kaynaklarının incelenmesi
  1. Tez No: 532464
  2. Yazar: GAMZE BALTAY ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı 7. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinde algıladıkları öğretmen güdüsel desteği ile özyeterlik algı kaynaklarının incelenmesidir. Özyeterlik algı kaynakları olarak doğrudan yaşantılar, dolaylı yaşantılar, sosyal ikna ve duygusal durum incelenirken, öğretmen güdüsel desteği bağlamında öğretmen yetkinlik desteği, öğretmen kişisel ilişki desteği, öğretmen özerklik desteği incelenmiştir. Ayrıca özyeterlik algı kaynakları ve öğretmen güdüsel destek algısı cinsiyet ve akademik başarı değişkenleri açısından da incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak“Fen Özyeterlik Algı Kaynakları Ölçeği”ve“Öğretmen Güdüsel Desteği Ölçeği”550 Ortaokul öğrencisine uygulanmıştır. Sonuçları değerlendirmek için t-testi ve varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda öğrencilerin fen bilimleri dersinde algıladıkları öğretmen güdüsel desteği ile özyeterlik algı kaynakları arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Özyeterlik algı kaynakları fen bilimleri dersi başarısını etkilerken, öğretmen güdüsel destek algısı ve akademik başarı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Cinsiyet değişkeni açısından incelendiğinde doğrudan yaşantılar, duygusal durum, öğretmen özerklik desteği ve öğretmen kişisel ilişki desteği değişkenlerinde anlamlı ilişki bulunmamasına ragmen dolaylı yaşantılar, sosyal ikna ve öğretmen yetkinlik desteği değişkenlerinde kadın öğrenciler lehine anlamlı farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between the self-efficacy sources of 7th-grade students and their perceived teacher's motivational support. Mastery experience, vicarious experience, verbal persuasion and emotional arousal are examined as the sources of self-efficacy while teacher's autonomy support, teacher's competence support, teacher's relatedness support are examined as teacher's motivational support. Sources of Science Self-Efficacy Scale (SSSE) and Teacher's Motivational Support Scale (TMSS) were applied to 550 middle school students to assess variables in the study. Means and standard deviations were calculated for determining the sources of self-efficacy. T-test and analysis of variance (ANOVA) were used to investigate the gender variable and Pearson correlation was performed to examine the relationship between the sources self-efficacy and teacher's motivational support. According to the results, the sources of science self-efficacy positively correlated to perceived teacher's motivational support. There is not any significant gender difference for the mastery experience, emotional arousal, teacher's autonomy support and teacher's relatedness support whereas gender difference is significant for vicarious experience, verbal persuasion, and teacher's competence support.