Turizm sektöründe çalışan kadınların karşılaştıkları engeller ve bu engellere yönelik algıları
Obstacles which women face with in tourism sectorand their perceptions about them
  1. Tez No: 532663
  2. Yazar: NİLAY AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÇALİŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tarihsel süreç içerisinde ülkeden ülkeye değişiklik gösteren çeşitli ayrımcılık uygulamalarıyla karşı karşıya kalan kadınlar her geçen yıl iş hayatında farklı sektörlerde daha fazla yer aldıkça birçok yeniliğin yanı sıra temelinde toplumsal cinsiyet bakış açısı olan tutum, davranış ve önyargılara maruz kalmaktadırlar. Bu durum, iş, aile ve toplumsal hayatları arasında bir denge kurmak zorunda kalan kadınların pek çok engelle karşılaşmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı hizmet sektöründe önemli bir paya sahip olan turizmde, kadın işgücünün önemi, karşılaştıkları toplumsal, örgütsel ve bireysel nedenlerden kaynaklanan engeller ve bu engellere yönelik algılarını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Muğla ili Fethiye ilçesinde turizm sektöründe istihdam edilen 405 kadın çalışandan anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 22.0 programı aracılığıyla güvenilirlik analizi, faktör analizi, tek yönlü varyans analizi, t-testi, korelasyon ve regresyon analizi gibi istatistiksel testlere tabi tutulmuştur. Analizlerin sonucunda, kadınların çalışma hayatlarında en büyük sorun olarak toplumsal ve örgütsel faktörleri gördüğü ve bu algının faaliyet alanı, çalışılan pozisyon, çalışma şekli ve eğitim durumuna göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Aynı zamanda kadınların çalışma hayatında mutlu olmaları ile toplumsal faktörler ve örgütsel faktörler arasında genel olarak düşük ve ters yönde bir ilişkinin bulunduğu saptanmıştır. Yine kadınların turizm sektöründe çalıştıkları için duydukları mutlulukları ile toplumsal faktörler ve örgütsel faktörler arasında genel olarak ters yönde ve düşük kuvvette bir ilişkinin var olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kadınların çalışma hayatında olmaktan ve turizm sektöründe çalışmaktan duydukları mutlulukta söz konusu faktörlerden en çok yönetici kadınlar boyutunun anlamlı katkısı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In whole history, women have faced discrimination varying from country to country, and today, even though women get more involved in different sectors, they still are exposed to prejudices and negative attitudes. These cause many extra difficulties for women who have to balance work, family and social life. The aim of this study is to investigate the obstacles stemming from social, organizational and individual reasons and to determine perceptions of women workers in tourism. For this purpose, data were collected from 405 actively employed women in Fethiye, Turkey. The collected data were subjected to statistical tests such as reliability analysis, factor analysis, One Way Anova, t-test, correlation and regression analysis through SPSS 22.0 program. By the study, it has been determined that women perceive social and organizational factors as the major problems in their working lives, and that perceptions differ according to the field of activity, the working position, the way of working and the educational status. It is also found that there is a negative relationship between women' happiness in their working life and the social factors and organizational factors. The same relationship was detected between women' happiness working in the tourism sector and social factors and organizational factors. At the same time, it was determined that the dimension of female executives has the most significant contribution to this happiness.