Using internet during work hours and its relation with employee attitudes
İş saatlerinde internet kullanımı ve çalışan tutumu
  1. Tez No: 532689
  2. Yazar: DİDEM KÜSMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DORUK UYSAL İRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son yıllarda internet teknolojisinde yaşanan gelişmeler, hem bireylerin yaşamlarını hem de işletmelerin verimlilik ve etkinliklerini önemli derecede etkilemektedir. Zira bireyler gündelik yaşamlarında interneti istedikleri şekilde kullanabilirken, işyerinde de iş saatleri esnasında iş dışı amaçlarla internetten faydalanma yoluna gidebilmektedir. Bu durum ise sanal kaytarma olarak isimlendirilmiştir. Bu çalışma çerçevesinde, sanal kaytarmanın işyerinde esneklik ve iş doyumu, yaşam doyumu gibi çalışan tutumları ile ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca sanal kaytarma, esneklik ve tutumlar arasında aracı olarak test edilmiştir. Bu bağlamda, 235 çalışan ile bir çevrimiçi anket gerçekleştirilmiştir. Örneklem kadınlar ve erkeklerden oluşmaktadır. Örneklemden elde edilen veriler, korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, değişkenler arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sanal kaytarma, esneklik ve yaşam doyumu arasında aracı rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In previous years, advances in internet technology have influenced both individuals' life and efficiency and effectiveness of companies significantly, since individuals can benefit from internet for off-the-job purposes during working hours, while they can use it in daily life at will. Thus, this situation labelled as cyberloafing. Within the scope of this research, cyberloafing was examined with its relation with flexibility at workplace and employee attitudes including job satisfaction and life satisfaction. Moreover, cyberloafing was tested as a mediator between flexibility and attitudes. In context to the study, an online survey was conducted by collecting data from 235 employees. The sample consisted of male and female. The data was analysed by using correlation and linear regression analyses. Results showed significant associations between the variables. Cyberloafing was a mediator between flexibility and life satisfaction.