The relationships between impulse buying tendency, variety-seeking tendency, price consciousness and interpersonal influence on consumer decision making process
Dürtüsel satın alma eğilimi, tüketicinin çeşitlilik arayışı eğilimi, fiyat bilinci ve kişiler arası etkilenme arasındaki ilişkilerin tüketici karar verme süreçlerine etkisi
- Tez No: 532690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, dürtüsel satın alma eğilimi, tüketicilerin ürün çeşitliliği arayışı eğilimi, fiyat bilinci ve kişiler arası etkilenme kavramlarının arasındaki ilişkileri tüketici karar verme süreçleri çerçevesinde ortaya koyarak ilgili alanda daha derin bir anlayış oluşturmaktır. Bu çalışma için, teknolojik gelişmelerle dönüşen müşteri odaklı pazarlama kanalları ve sosyal tüketici incelenerek, dürtüsel satın alma, fiyat bilinci, kişiler arası etkilenme ve tüketicinin çeşitlilik arayışı eğilimi üzerine yapılan geçmiş çalışmalar ışığında bir araştırma modeli hazırlanmıştır. Bu çerçevede, veri toplamak için hazırlanan çevrimiçi anket, internet üzerinden katılımcılara sunulmuştur ve toplamda 305 katılımcı anketi cevaplamıştır. Toplanan veriler sırasıyla doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik ve korelasyon analizlerinden geçirilmiştir. Araştırma sonuçları, dürtüsel satın alma ile fiyat bilinci, çeşitlilik arayışı eğilimi ve kişilerarası etkilenme arasında; fiyat bilinci ile kişiler arası etkilenme arasında ilişki olduğunu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create a deeper understanding of the relationships between, impulse buying tendency, variety-seeking tendency, price consciousness and interpersonal influence on consumer decision making process. For this study, a research model was prepared based on the previous literature about marketing channels that have evolved through technological developments together with the rise of value-centric and socially connected consumer by elaborating impulse buying tendency, price consciousness, interpersonal influence and variety-seeking tendency. In this aspect, a questionnaire was developed for data gathering and this questionnaire was distributed to participants via online survey. Totally, 305 participants responded to the questionnaire and collected data was proceeded through confirmatory factor analysis, reliability and correlation analysis respectively. Research results show that impulse buying tendency has positive relation with price consciousness, variety-seeking tendency and interpersonal influence; as well as there's a positive correlation between the variables of price consciousness and interpersonal influence.