Üniversite öğrencilerinin Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersine yönelik ilgi düzeyleri ve tutumları ile dersin önemi konusundaki farkındalıkları
University students' awareness of the importance of the course with the level of interest and attitude towards Atatürk's Principles and Turkish revolution history course
  1. Tez No: 532724
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZCANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırma, üniversite öğrencilerinin Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersine yönelik ilgi, tutum ve farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmada Betimsel ve ilişkisel araştırma modelleri uygulandı. Araştırmanın çalışma gurubunu, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde eğitim gören ve çalışmaya katılmayı kabul eden 360 üniversite öğrencisi oluşturdu. Veri toplamak için 4 ayrı form kullanıldı; Kişisel Bilgi Formu, Derse İlgi Ölçeği, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Dersi Tutum Ölçeği, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Dersi Farkındalık Ölçeği. Toplanan verilerin bilgisayar paket programında istatistiksel analizleri yapıldı. Araştırma sonucunda; çalışmaya katılan üniversite öğrencilerinin çoğunun kadın olduğu (%58,9) ve sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünde eğitim aldığı (%45), düzenli ders çalışanların Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Dersine ilgi düzeylerinin daha yüksek olduğu, genel olarak günlük 3 saat ile 4 saat ve üzeri ders çalışanlarda Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Dersine ilgi, olumlu tutum ve farkındalık düzeylerinin daha yüksek olduğu, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Dersine olumlu tutum düzeyi sınıf öğretmenliği eğitimi alan öğrencilerde en düşük (55,5015,09), tarih öğretmenliği eğitimi alanlarda en yüksek olduğu (68,219,36), derse ilgi düzeyinin fen bilgisi öğretmenliği okuyanlarda en düşük olduğu (47,6715,05), erkeklerin derse ilgi düzeylerinin daha yüksek olduğu görüldü. Bu sonuçlara göre; üniversite öğrencilerinin, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Dersinin amaç, hedef ve içeriği ile ilgili farkındalıklarının oldukça iyi olduğu, derse ilgi duymalarının ve olumlu tutum geliştirmelerinin de ortalamanın üzerinde iyi düzeyde olduğu görüldü. Ancak kişisel özelliklerin ilgi, tutum ve farkındalığı önemli şekilde etkilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the level of interest, attitude and awareness of university students towards Atatürk's Principles and Turkish Revolution History course. Descriptive and relational research model was applied. In the research, the study group formed 360 university students who were educated at Gazi University Faculty of Education and agreed to participate in the study. 4 different forms were used to collect data; Personal Information Form, Student Interest Scale, Atatürk's Principles and Turkish Revolution History Course Attitude Scale, Atatürk's Principles and Turkish Revolution History Course Awareness Scale. Statistical analysis of collected data was performed in computer program. The findings of the study; the majority of female college students who participated in the study (%58.9) and received education in the Department of Social Sciences (45%), regular employees in the course of Atatürk's principles and revolution history course in the level of interest is higher, generally over the course of 3 hours and 4 hours per day of employees in and attention to the teaching of Atatürk's principles and revolution history, positive attitude and awareness level is higher, a positive attitude to the teaching of Atatürk's principles and revolution history in the field of teacher training the lowest level of primary school students (55,50 collected 15,09), the highest level of interest in history teacher education (68.21% 9.36), the lowest level of interest in science teacher education (47.67% 15.05), and the highest level of interest in science teacher education (47.67% 15.05) were determined. According to these results, it was observed that the students of the University had a good awareness of the aim, target and content of the Atatürk principles and history of revolution course, and that they had a good understanding of the lesson and positive attitude. However, it was determined that personal characteristics significantly affected interest, attitude and awareness.