Basın sektörünün finansal yapısı Sabah ile Hürriyet gazetelerinin finanasal tablolarının karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 53273
- Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Günümüzde gazeteler, kitle iletişim araçları içinde son derece önemli bir yere sahiptir. Gazetelerin doğru ve açık haberler verebilmesi herşeyden önce bağımsız olmalarıyla olanaklıdır. Bu çalışmada gazetelerin yaşadıkları fınansal sıkıntıların gelişmelerini ve bu sıkıntıların ortak yanlarını bulabilmek amacıyla günümüzde kullanılan fmansal analiz tekniklerinden yararlanarak Sabah ve Hürriyet gazetelerinin bilanço ve gelir tablolarının karşılaştırmalı analizi yapılmaya çalışılmaktadır. Basın işletmeleri, kitle iletişimi üstlenen kuruluşlardan biridir. Günlük faaliyetlerin son derece karmaşık bir ortamda sürdürüldüğü basın işletmelerinde üretim teknolojisi, Web Ofset tekniği kullanılarak hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Basın işletmelerinde iki farklı hizmet ortaya konularak iki farklı müşteri grubu elde tutulmaya çalışılmaktadır. Hizmetlerden biri kamuoyuna satılan haber ve bilgi ; diğeri iş dünyasına katılan reklamlardır. Müşteri gruplarından ilki, gazeteyi satın alan okuyucu ; diğeri gazetede yer satın alan reklam sahipleridir. Diğer bir ifade ile gazete ile sağlanan okuyucu yoğunluğu reklam sahiplerine pazarlanmaktadır. Buradan şu sonucu çıkarmak mümkündür : Basın işletmeleri sürekli bir büyüme ve iyi kaliteli ürün için çok sayıda reklam satabilmeli, buna karşılık reklam sahiplerine çekici görünüp daha çok gelir elde edebilmek için iyi bir ürün ortaya koyarak çok sayıda okuyucuya ulaşabilmelidir. Bir ürün ortaya çıkarırken maliyet sözkonusudur. Basın işletmelerinde temel maliyet unsuru kağıt giderleridir. Daha sonra, ortaya çıkan ürünü tutundurmak amacıyla yapılan promosyon harcamaları gelir. Önemi gün geçtikçe artan promosyon faaliyetleri toplam giderler içinde büyük bir pay almaktadır. Basın sektöründe yatırımlar, makine parkının yenilenmesi amacına yöneliktir. Yüksek meblağlara varan bu yatırımlar banka kredileri ile desteklenmektedir. Son aşamada ürünün dağıtılması esnesında yapılan harcamalar sözkonusudur. Üretilen mal kadar verilen hizmet de işletmeler açısından önem taşımaktadır. Her basın işletmesinin kuruluş ve varoluş amaçlarından biri kuşkusuz kar elde edebilmektir. Karlılığın sürekli olabilmesinde satış gelirlerinin rolü büyüktür. Satış geliri kadar önemli olan ilan gelirlerinin arttırılabilmesi için mümkün olduğunca çok sayıda ilan ve reklama gazetelerde yer verilmelidir.Finansal performans değerlendirmesi yapılırken başvurulan fınansal analiz teknikleri, işletmeleri hem kendi içlerinde hemde rakip firmalarla karşılaştırma yapma imkanı sağlar. Bu tezde incelenmeye çalışılan Sabah Yayıncılık A.Ş.'nin seneler itibariyle izlediği performans düzeyi devamlı artış göstermiştir. Şirketi kendi bünyesinde inceledikten sonra karşılaştırma yapabilmek için en büyük rakibi olan Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.'nin bilanço ve gelir tabloları değerlendirmeye alınmıştır. Genelde Sabah Yayıncılık A.Ş.'nin daha iyi bir performansa sahip olduğunu söyleyebiliriz. xi
Özet (Çeviri)
SUMMARY The public and printing sector in Turkey has developed in line with the level of growth-oriented factors such as a high birth rate, fast urbanization and an increase in the literacy rate. In this thesis has been examined the balance sheets of Sabah Yayıncılık A.Ş. as of years till 1989, the related statements of income and changes in financial position for the years then ended. Furthermore, the correspondence between Sabah Company and its major competitor Hürriyet Company it has been examined with their financial performance. Sabah Yayıncılık A.Ş. was founded in April 1985 and registered in Istanbul for the purpose of publishing and marketing daily newspaper and magazines. Sabah is the largest newspaper publisher among group companies as well as in Turkey. In Turkey, three groups control 75 % of the newspaper market ; Medya Holding Group, Hürriyet Group and Milliyet Group. The principle of Sabah is to enlighten public on social, economic, political and international issues by offering the most informed and unbiased opinions on these subjects with aggressive continuing coverage. Originally incorporated in 1985 in the publication and printing sector, the Company progressed with speed in time by successful promotion and marketing campaigns and raised its market share and sales. Expensive promotion campaigns have been launched in order to increase newspaper sales.Promotion stocks are comprised of items held for future campaigns and items left over from previous campaigns made by the Company and they are charged to income when distributed. Due to the high rate of inflation in Turkey, the newspaper companies do not consider historical cost an appropriate basis of accounting for fixed assets. Accordingly, printing-house, machineries and equipment are revalued by applying co-efficients. The Sabah Company realizes all newspaper and magazine sales through BBD and make collections through the same company. This company has been established in Istanbul in October 1991 for the purpose of engaging in distributing group companies products. ( most of Sabah Group's products ) XllInventories are stated at the lower of average cost or net realizable value. Cost, for this purpose, includes all costs incurred in bringing inventories to their current stage of publishing and location, also includes foreign exchange difference losses charged by an affiliated company related to imports of paper. The strong and innovative efforts of the Sabah ad sales staff attracted national display ads and rapidly closed the 40 year gap standing between Sabah and its major competitor Hürriyet. Thus, Sabah Company has the power to determine the advertising rates in the marketplace. XUl