How digital platforms impact the film industry in Turkey?
Dijital platformlar Türkiye'de sinema sektörünü nasıl etkiliyor?
- Tez No: 532746
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MEHMET ÇAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye sinema sektöründe dağıtım ve gösterim noktasındaki tekelleşme eğilimi, 2015 yılı itibariyle yoğunlaşmış, hali hazırda gösterim ve dağıtım anlamında domine edici bir güç teşkil etmekte olan firmaların üretim noktasında da faaliyete geçmesiyle sinema salonları yalnızca 'eğlence' kültürüne yönelik, gelir odaklı vasat komedilere mahkum olmuştur. Yine 2015 yılını takiben, çok geniş bir içerik kütüphanesine son derece makul üyelik ücretleri ile erişim imkanı sağlayan, özelleştirilmiş içeriğini yüksek görüntü kalitesiyle ve reklamsız sunan dijital platformlar Türkiye'de hizmet vermeye başlamıştır. Bu çalışmada; Türkiye'de geleneksel film endüstrisinin ve yaygınlaşmakta olan dijital içerik platformlarının izleyiciye sundukları, sektörün mevcut dinamikleri çerçevesinde incelenmiştir. Teknolojik gelişmelerin sinemanın geleceğine ilişkin etkileri sinema tarihi boyunca tartışılagelmiştir. Çalışma, sinemanın imkanlarını sinema salonlarının dışına taşıyan ve her an erişilebilir kılan mevcut dijitalleşmenin, Türkiye'deki sinema izleyicisini nasıl etkilediğini incelemeyi; özellikle bağımsız ya da ana akımın dışında kalan yapımların mevcut durumuna ve geleceğine ilişkin bir saptama yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Oligopolization of Turkish film industry in the point of distribution and screening concentrated on 2015 and film theaters have been condemned to mediocre, income-oriented comedies only for 'entertainment' culture. The companies already constituting a dominant force in terms of screening have also become active in the field of film production. In addition to these, after 2015, digital platforms, offering very large online content libraries in high quality, without advertising, and with affordable subscription fees compared to the prices of movie tickets, have begun to provide service in Turkey. Aim of this study is analyzing what traditional film industry and digital film platforms becoming widespread offer to viewers in accordance with the current dynamics of the cinema in Turkey. The possible impacts of technological developments on cinema have been discussed throughout the history of cinema. The study discusses how cinema audience influenced by the current digitalization brings the possibilities of cinema out of the movie theaters and makes them available at any moment. Additionally, the aim is to reach a conclusion about the current situation and future of especially art-house or non-mainstream productions.