An evaluation of the forest school program in a state preschool in İstanbul
İstanbul'da bir devlet Anaokulu'ndaki orman okulu programının incelenmesi
- Tez No: 532747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜL METİNDOĞAN WISE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma İstanbul'da bir devlet okulunda nitel araştırma teknikleri kullanılarak, Orman Okulu programının uygulanmasında yer alan kişilerin deneyimlerini keşfetmek için tasarlanmıştır. Araştırmaya dâhil edilen okul öncesi merkezi amaçlı seçilmiştir çünkü bir araştırmacı olarak hem Türkiye'de hem de o okulda bulunan az sayıdaki Orman okul liderlerinden biriydim ve okul, araştırmanın yapıldığı dönemde Orman Okulu programı uygulayan İstanbul'daki tek devlet okuluydu. Uygulama boyunca kendi deneyimlerimi yansıttım, veri toplama sırasında mülakatlar yoluyla ebeveynler ve orman okulu liderlerinin deneyimlerini, alan notları ve gözlemler ile çocuk deneyimlerini keşfettim. Program etkinliklerinin amaçlarıyla incelenmesi, bu okul öncesi merkezinin, bir devlet okulu müfredatı kapsamında çalışırken, Orman Okulu uygulamalarını nasıl kullanabileceğinin derinlemesine anlaşılmasını sağlamıştır. Araştırma sonuçları, öğretmenlerin motivasyonunun Orman Okulu programının uygulanması ve sürdürülmesinde önemli rol oynadığını ve ayrıca programın çocuklarının ilgilerinin ve velilerin program ile ilgili olumlu görüşlerinin programın devam etmesine olanak sağladığını göstermiştir. Program, çoğunlukla okul bahçesinde sadece on iki seans sürmüş olmasına rağmen, hem gözlemler hem de ebeveyn raporları, orman okulu programının her çocuğu farklı gelişim alanlarında desteklediğini ortaya koymuştur. Son olarak, çalışma, devlet okullarının fiziksel ortamlarının dış mekânda öğrenim için uygun bir ortam haline getirilebileceği ihtimalinin olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Using qualitative research techniques, this study was designed to explore the experiences of people who were involved in the implementation of the Forest School program in a state preschool in Istanbul. The preschool included in the study was purposefully selected because I, as a researcher was one of the few Forest school leaders both in Turkey and in that particular school and the school was the only state school in Istanbul with a Forest school program at the time the study was conducted. Throughout the implementation I reflected on my experiences, during the data collection I explored the experiences of the parents and the forest school leaders via interviews and the children's experiences via field notes and observations. The examination of the program activities with its goals provided a deep understanding of how the case preschool was able to use Forest School practices while still working within the context of a state school curriculum. The results indicated that the teachers' motivation played a key role in the implementation and maintenance of the Forest School program and that the children's interests and the parents' positive perceptions of the program allowed for the program to continue. Although the program lasted for twelve sessions mostly at the school garden, both the observations and the parent reports revealed that forest school program supported each child in different developmental areas. Finally, the study concluded that it is within possibility that the physical settings of state schools can be turned into a setting for outdoor learning.