The investigation of individuals' financial decisions in behavioral finance perspective: A study of gender differences in investment decision-making
Bireylerin finansal kararların davranışsal finans açısından incelemesi: Yatırım karar verme sürecinde cinsiyet farklılıkları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 532760
  2. Yazar: LAILA YOSOFI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Davranışsal Finans, finans alanında yeni bir bakış açısı olarak, yatırımcıların finansal davranışları ve karar verme süreçlerinde psikolojinin rolüne dayanır. Bu bakış açısına, finansal kararları yatırımcılar tarafından rasyonel bir şekilde yapmaya dayalı geleneksel finans varsayımı reddedilmiştir. Davranışsal finans, bireysel yatırımcıların yatırım kararların rasyonel olarak almadığını, ve yatırım kararlarında hata yapan, psikolojik ve davranışsal önyargılardan etkilendiklerini ifade eder. Yatırımlarda cinsiyet farklılığı davranışsal finans alanında genişleyen ve önemli bir araştırma alanıdır. Geçmişte yapılan bazı araştırmalara göre erkekler ve kadınlar kararlarının bazılarında ve dolayısıyla yatırım kararlarında farklı davranmaktadırlar. Bu çalışmada davranışsal finans ve cinsiyet farklılıkları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Cinsiyet farkı bağımsız değişken, davranışsal finans yanlılıkları bağımlı değişkenlerdir. Davranışsal finans faktörleri, duygusal ve bilişsel önyargı olan iki bölüme ayrılırdır. Ve sonuçları elde etmek için çeşitli boyutlarla ölçülürdür. Veriler Adanada hisse senedlere yatırım yapan bireylerden anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın popülasyonu bireyler ve örneklem büyüklüğüne göre 400 bireydir. Toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bilgiler davranışsal finans faktörlerinin yatırım kararlara etkili olduğunu, cinisiyet ve bazı faktörler arasında ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Behavioural finance as a new perspective to finance is based on the role of psychology on investors' financial behavior and decision-making process, according to this perspective, the assumption of traditional finance which is based on making financial decisions rationally by investors is rejected, behavioural finance explains investment decisions of individual investors are not rationally always because they are influenced by psychological and behavioural biases, that make errors in their investment decisions. Gender difference in investment is an expanding and important research area in behavioral finance. According to some of past researches males and females behave differently in some of their decisions, and accordingly investment decisions. Here, in this study, the relationship between behavioral finance biases and gender differences is investigated. The gender difference is independent variable and behavioral finance biases are dependent variables. Behavioral finance factors are divided into two parts which are emotional and cognitive biases. And they are measured by several dimensions to achieve the results. The data are collected by questionnaire. The population of the study is individuals investors in stock market in Adana province and the sample size is 400 individuals who invest in stocks. The collected data was analyzed by SPSS program. The achieved results show behavioral finance factors influence in decision-making and there is a relationship between gender and some of these factors.