Kadın tüketicilerin tüketim davranışları üzerine amprik bir araştırma
An empirical study on consumer behavior of female consumers
  1. Tez No: 532785
  2. Yazar: ELİF ÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sanayileşme sonrasında artan üretim, tüketimin sürekliliğini zorunlu kılmıştır. Kadınların her geçen gün çalışma hayatında aktif olarak yer alması kadın tüketicilerin oranının artmasına neden olmaktadır. Bu durum kadınları tüketime iten nedenlerin ve tüketim davranışlarının belirlenmesini zorunlu kılmıştır. Kadınların tüketim davranışların da postmodernizm, tüketim kültürü, tüketim toplumu, hedonik olarak tüketim, gösteriş tüketimi ve moda olarak tüketiminin etkisine dair hazırlanan bu çalışma da çalışan kadın tüketicilerin tüketim davranışları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde tüketim, tüketici davranışları, postmodernizm, tüketim kültürü ve tüketim toplumu kavramları literatür taramasıyla açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde kadınların farklılıkları, hedonik olarak tüketim, gösteriş olarak tüketim ve moda olarak tüketim kavramları literatür taramasıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölüm uygulama bölümüdür. Bu çalışma da nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda yirmi çalışan, otuz beş - elli yaş aralığında olan katılımcıyla yüz yüze görüşülmüş, görüşmelerin ses kaydı alınarak daha sonra yazıya dökülmüş ve cevapları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increased production after industrialization obliged the continuity of consumption. Women take an active part in the life of every day work leads to an increase in the proportion of women consumers. This situation has necessitated the identification of women and consumer behavior caused pushing consumption. In this study, which is prepared about the effects of consumption behavior of women on postmodernism, consumption culture, consumption society, consumption as hedonic consumption, consumption as festive consumption and fashion as well, consumption behavior of working women has been tried to be determined. The study consists of three main parts. The first part of consumption, consumer behavior, postmodernism, consumption culture and consumption society have been tried to be explained by literature. The second part of of women's differences, consumption as hedonic, consumption as conspicuous and consumption as fashion are tried to be explained by literature. The third section is the application section. In this study, in-depth interviewing method was used as qualitative research methods. In this context, twenty employees were interviewed face to face with participants who were between thirty five and fifty years old, the interviews were taken by voice recording and then analyzed and their answers were analyzed.