Meslek öncesi ve sonrası eğitim bağlamında İngilizce öğretmenliğine hazırlık sürecinin incelenmesi
Investigation in preparation for teaching English in the context of pre-and after vocational education
  1. Tez No: 533057
  2. Yazar: MERVE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURMUŞÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmanın temel amacı İngilizce öğretmenlerinin meslek öncesi ve sonrasında aldıkları eğitimin öğretmenleri mesleğe hazırlama yeterliliği hakkındaki algılarının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda İngilizce öğretmenlerinin üniversite eğitimi boyunca ve meslek yaşamı içerisinde öğretim hazırlıklarını destekleyici olarak algıladıkları deneyimleri, Okul Deneyimi dersinin etkililiği, meslek öncesi dönemdeki öğrenme ortamlarına dair görüşleri, alınan eğitim hakkındaki algıları kıdem, öğretim kademesi ve mezun olunan fakülteye göre incelenmiştir. Araştırma 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında Kayseri'de görev yapan 464 İngilizce öğretmeninin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Correll (2016) tarafından geliştirilen“İngiliz Dili Öğrenenlerin Öğretimine Hazırlık Algıları Öğretmen Anketi (Perceptions of Preparation to Teach English Language Learners Teacher Survey)”Türkçe'ye uyarlanarak kullanılmıştır. Araştırmada alt problemler doğrultusunda betimsel analizlerde yüzde, frekans ve ortalama tekniklerinden, fark testlerinde ise ANOVA ve Scheffe testleri kullanılmıştır. Ankette yer alan açık uçlu soruların analizlerinde ise frekanslar belirlenerek katılımcıların verdikleri cevaplar doğrultusunda temalar çıkarılmış, bu temalar bazı katılımcı yanıtları ile birlikte verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Okul Deneyimi dersi ve Öğretim ve Yöntem derslerinin öğretmenlere hazırlık konusunda katkı sağladığı, ancak öğretmenlerin bir kısmının Öğretim ve Yöntem derslerinde öğrenilen teorik bilgilerin uygulamada zorluk yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında öğretmenlerin katılmış oldukları hizmet içi eğitim kurslarının öğretim hazırlığı bağlamında öğretmenlere yardımcı olduğu fakat öğretmenlerin sınıf ortamlarından dolayı bu kurslardan öğrenilen yöntem ve tekniklerin uygulanması konusunda sıkıntılar yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Okul Deneyimi dersinin etkililiğine dair görüşler araştırmanın genelinde olumlu olarak bulgulanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğunluğu öğretmen eğitimi programından sonra kendilerini öğretim konusunda oldukça hazırlıklı olarak gördükleri, hazırlık algılarının mesleki kıdem ve öğretim kademesine göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Mezun olunan fakülte bağlamında ise Eğitim Fakültesinden mezun olan öğretmenlerin en yüksek hazırlık algısına sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the perceptions of the English teachers' pre- and post-occupational training about their ability to prepare teachers for the profession. For this purpose, the experiences of English teachers perceived as supportive teaching preparations during university education and profession, the effectiveness of the School Experience course, the opinions about the learning environments in the pre - occupation period, the perceptions about the teacher education program were examined according to the seniority, the education level and the faculty. The study was carried out with the participation of 464 English teachers working in Kayseri during the academic year of 2017 - 2018. In this study,“Perceptions of Preparation to Teach English Language Learners Teacher Survey”developed by Correll (2016) is used as a data collection tool by adapting to Turkish. Percentage, frequency and mean techniques were used in descriptive analyzes in the direction of sub problems in the study, ANOVA and Scheffe tests were used in difference tests. In the analysis of the open-ended questions in the questionnaire, frequencies were determined and themes were drawn according to the answers given by the participants and these themes were given together with some participant answers. According to the results of the study, the School Experience course and method courses have contributed to the preparation of the teachers but some of the teachers have had difficulty in practice. In addition, the in-service training courses that teachers attended were assisted by teachers in the context of teaching preparation, some teachers had difficulties in practice because of the classroom environment. The opinions about the effectiveness of the School Experience course were positively detected throughout the study. According to the results, after the teacher education program the majority of the teachers who participated in the study consider themselves extremely prepared for teaching and the perceptions of preparation differs according to the professional seniority and the education level. In the context of the faculty, the result is that the teachers who graduated from the Faculty of Education have the highest sense of preparedness.