Boş zaman faaliyeti olarak bisiklet sporu yapan bireylerin benlik saygısı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the selection of self-response of individuals in bike sports as emotional activity
- Tez No: 533163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı; boş zaman faaliyeti olarak bisiklet sporu yapan bireylerin benlik saygısı düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmaya yaşları 18-25 arasında değişen, Gaziantep ile Batman illerinde ikamet edip, rekreasyon amaçlı bisiklet sporuyla uğraşan gönüllü 100 erkek ile yine Batman ve Gaziantep illerinde ikamet eden ve sedanter bir yaşam sürdüren gönüllü 100 erkek birey katılmıştır. Araştırmaya katılan bireyler tesadüfi yöntem ile seçilmiştir. Araştırmada bireylerin benlik saygısı düzeylerinin belirlenmesinde on sorudan oluşan Rosenberg benlik saygısı ölçeğinin alt kategorisi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmasında SPSS 25 IBM istatistik paket program kullanılmıştır. Veriler ortalama ve standart sapma olarak özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; The aim of this course is to examine the self-esteem levels of individuals engaged in cycling. A total of 100 volunteer volunteers who live in the provinces of Batman and Gaziantep and live a sedentary life were included in the study. The participants were selected by random method. In the study, the sub-category of Rosenberg self-esteem scale consisting of ten questions was used to determine the self-esteem levels of the individuals. SPSS 25 IBM statistical package program was used in the evaluation and calculation of the data. Data are summarized as mean and standard deviation.