Sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi: Türkiye bağlamında bir araştırma
Sustainable human resources management: A study in Turkey context
  1. Tez No: 533290
  2. Yazar: DİLEK ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SÜRAL ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma, Sürdürülebilir İKY'nin kavramsal çerçevesi ve boyutlarını tartışarak, Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin Sürdürülebilir İKY ile ilgili çalışmalarına ilişkin genel bir çerçeve sunmak üzerine kurgulanmıştır. Bu amaçla, Sürdürülebilir İKY'nin, anlamı ve içeriği, ön plana çıkan İKY boyutları ile işletme uygulamalarındaki mevcut durum sorgulanmıştır. Araştırma nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem desenlerinden, açımlayıcı desen yöntemine uygun yürütülmüştür. Verilerin toplanması üç aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, örneklem kapsamında yer alan işletmelerin yayınladıkları sürdürülebilirlik raporları, İKY bağlamında Maxqda programı kullanılarak içerik analizine tabi tutulmuştur. Bu aşamanın örneklemi, kurumsalsurdurulebilirlik.com portalında ve BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan 93 işletmenin sürdürülebilirlik raporundan oluşmaktadır. İkinci aşamada, akademisyenlerin ve İKY uzmanlarının katılımıyla, üç turda gerçekleştirilen Delphi tekniği çalışması yapılmıştır. Bu aşamanın örneklemi, sürdürülebilirlik çalışmaları yapan ya da sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı olan kurumlarda görev yapan 11 İKY uzmanı ile uzmanlık alanı Yönetim ve Organizasyon olan 11 akademisyenden oluşmaktadır. Delphi tekniği çalışmasından elde edilen veriler betimsel ve istatistiki tekniklerle analiz edilmiştir. Üçüncü ve son aşamada ise öncül araştırma aşamalarının bulgularından yararlanılarak geliştirilen, Sürdürülebilir İKY soru formu aracılığıyla, Sürdürülebilir İKY'nin işletme uygulamaları içindeki mevcut durumu sorgulanmıştır. Bu aşamanın örneklemi sürdürülebilirlik raporu yayınlayan işletmeler ile BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan kurumlarda görev yapan 131 İKY uzmanından oluşmaktadır. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak, Sürdürülebilir İKY'nin beş alt boyutu olduğu tespit edilmiştir. Bu boyutlar“çalışanın gelişimi ve mutluluğu”,“sürdürülebilir istihdam politikaları”,“kağıtsız-dijital süreçler”,“esneklik uygulamaları”,“çevreye duyarlılık”olarak adlandırılmıştır. Sürdürülebilir İKY, değer zinciri anlayışla ve ekonominin dışında ekoloji ve toplum gibi makro konularla birlikte yordanması gereken bir kavram olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to indicate a general framework about the Sustainable Human Resources works of businesses in Turkey by discussing its conceptual aspect. For this purpose, the meaning and content of sustainable HR, its prominent aspects and current situation of the applications in businesses are questioned. The study has been carried out with the explanatory design, which is a mixture of qualitative and quantitative methods. The data is collected in 3 stages. In the first stage, the content analysis of the sustainability reports of sample businesses are carried out by using Maxqda within the context of HRM. The samples of this stage consist of the sustainability reports of 93 businesses taking place on kurumsalsurdurulebilirlik.com and BIST Sustainability Index. In the second stage, with the participation of academicians and HRM experts Delphi method has been implemented and carried out in 3 rounds. The samples of this stage consist of 11 HRM experts working in businesses having a sustainability awareness and 11 academicians whose professions are Administration and Organization. The data obtained from Delphi method study have been analyzed by descriptive and statistical techniques. In the third and last stage, the current situation of the applications of Sustainable HRM has been questioned by using Sustainable HRM questionnaire developed with the findings of the prior studies. The samples of this stage are businesses publishing sustainability reports and 131 HRM experts working in institutions taking place on kurumsalsurdurulebilirlik.com and BIST Sustainability Index. Depending on the findings of this study, it has been determined that there are five sub-dimensions of Sustainable HR. These dimensions are“the development and happiness of the employee”,“the sustainable employment policies”,“moving from paper based to digital processing”,“flexibility applications”,“environmental awareness”. The Sustainable HR has been evaluated as a concept which is required to be speculated together with macro subjects such as society and ecology by a value chain understanding.