CMS deneyinde farklı jet tetikleyicileri için yüklü hadron oranlarının belirlenmesi
Determination of the charged hadron fractions for different jet triggers in CMS experiment
- Tez No: 533338
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Jetler, yüksek enerji deneylerinde ortaya çıkan kuark ve gluonların deneysel imzalarıdır ve BHÇ gibi çarpıştırıcılarda büyük bir tesir kesiti ile üretilirler. Jetler birçok parçacık fiziği çalışmalarının araştırılmasında önemli bir rol oynadıklarından belirlenip yeniden yapılandırılması oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında CMS deneyi 2016 çarpışma ve Monte Carlo (MC) verilerinin kalite kontrol çalışmaları sırasında yüklü hadron oranında beklenmedik bir ek katkı (ikinci bir tepe noktası) gözlenmiştir. Bu katkının araştırılması için farklı jet tetikleyicilerinde yüklü hadron oranı belirlenmiştir. Çalışma sırasında temel fizik objesi olarak PF jetleri seçilmiştir. Bu jetler AK4 olarak adlandırılan ve koni yarıçapı R = 0,4 olan anti-kT algoritması ile yeniden yapılandırılmıştır. Aynı çarpışma verisinden gelen yeniden oluşturulmuş jetlerdeki pile-up katkısını azaltmak için CHS tekniği kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında yüklü hadron oranında görülen ek katkının araştırılması için yapılan analizlerin sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Jets are the experimental signatures of quarks and gluons that occur in high energy experiments and are produced with a large cross-section in colliders such as LHC. Since jets play an important role in explaining many particle physics studies, it is very important to determine and reconstruct them. In this thesis, during the quality control studies carried out with the 2016 collision data collected by CMS and MC data, an unexpected additional contribution (a second peak) was observed in the charged hadron energy fraction. In order to investigate this undesired contribution, charged hadron energy fraction on different jet triggers was determined. PF jets were chosen as a physics object for the study. These jets were reconstructed with the anti-kT algorithm where the cone radius R is 0.4. The CHS technique used to reduce the pile-up contribution in reconstructed jets from the same collision data. In this thesis, the results of the analysis performed to investigate the additional contribution in the charged hadron energy fraction are presented.