Sosyal medyada marka iletişimi
Brand communication in social media
  1. Tez No: 533533
  2. Yazar: TUĞBA CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Pazarların kalabalıklaştığı bu çağda, markalarda hızlı bir trene binmiş gibi hareket etmek durumunda kalmaktadır. Kurumların, tüketicileriyle iletişim faaliyetlerin daha koordineli ve çabuk yürütebilmesi açısından gelişen sosyal medyaya uyum sağlaması gerekmektedir. Bu nedenle rakiplerine göre önde olmak isteyen ve tüketicilerinin algılarında farkındalık oluşturmak isteyen kurumlar iyi bir marka yaratmalıdır. Kurumların gelişen web 2,0 teknolojiyle birlikte sosyal medya araçlarında güçlü ve etkileşimli bir marka oluşturması ve tüketicilerin dikkatini çekebilmesinin en önemli koşulu, ürün ve faaliyet alanlarına uygun marka iletişim stratejileri oluşturulmasıdır. Pazar payını arttırmak isteyen ve yeni hedef tüketicisine ulaşmak isteyen her marka sosyal mecraları kullanmaktadır. Bu çerçevede marka iletişimi kavramı, markaların tüketicilerin zihinlerinde oluşan olumlu imajlarla algılarında yer edinme üzerine kurulmaktadır. Böylece doğru oluşturulan marka iletişimi stratejileriyle iletilmek istenen mesaj markanın hedeflerine uygun konumlandırılarak tüketiciler tarafından marka farkındalığı yaratma ve tutum oluşturulmasını sağlamaktır. Bu çalışmada, sosyal medyada marka iletişim çalışmalarına vurgu yapabilmek amacıyla; marka ve marka iletişimi, marka iletişiminde tüketim kavramı, sosyal medya tarihi, sosyal medyada pazarlama iletişimi, sosyal medya pazarlama araçları ve sosyal medyada marka perspektiften bakılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı; Instagram'ın marka iletişimindeki önemini göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel sorunsalı; tüketicilerin tüketim eylemine yönlendirilmesinde markaların sosyal medya üzerinden kurdukları marka iletişim çalışmaları analiz edilmiştir. Bu çalışmanın yönetimi; nitel araştırma yöntemlerinden yola çıkarak betimleme yöntemi kullanılmıştır. Betimleme yönteminin yapılması için elde edilen veriler, değişken olasılıklı örneklem tekniği ışığında seçilmiş ve elde edilen bulgular marka iletişimi açısından yorumlanmıştır. Bu araştırma sonucunda markaların akıllı telefonlarına yönelik Instagram hesaplarında tüketicileriyle yürüttükleri marka iletişimi, özel günlerde daha fazla önem verdikleri ve tüketicilerle iletişiminin genel günlere kıyasla daha iyi olduğu görülmüştür. Markaların marka bilinirliliği ve tüketicileriyle ilişkilerini arttırmaları için paylaşım sayılarını genel olarak arttırmalı ve böylece tüketicilerine varlıklarını unutturmamaları gerekmektedir. Tüketicilerin zihinlerinde marka imajına yönelik, ürünlere yönelik bir algı oluşması ve sadakat duygusunun gelişip etkileşimsel iletişimin artması için Instagram'daki iletişim faaliyetlerine önem vermeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this age witnessing the markets get more crowded, brands, too, must move like fast trains. Organizations need to adapt to the ever developing social media in order to render communication activities more coordinated and faster. Therefore, organizations that aim to get ahead of their competitors and to make a difference in their customers' perception should create a good brand. The most important prerequisite for creating a strong and interactive brand through social media tools and attract the attention of consumers is to devise brand communication strategies that are appropriate for the particular products and areas of activity. Every brand with the purpose of increasing its market share and reaching new target consumers uses social media venues. In this context, the concept of brand communication is based on the brand's ability to gain a positive perception in the customer's mind with positive images. Thereby, the message that is intended to be conveyed through a set of correctly devised brand communication strategies is to be positioned in accordance with the brand's objectives and to create brand awareness and attitude on the customer's part. This study, in order to emphasize brand communication studies in social media, attempts to view“brand and brand communication”, the“concept of consumption in brand communication”,“history of social media”,“marketing communication in social media”,“social media marketing tools”from the brand perspective. Its main purpose is to demonstrate the importance of Instagram in brand communication. As its main problematic, it analyzes the effect of communication studies devised by brands over social media with the aim of directing consumers to consumption. In this study, descriptive method inferred from the general qualitative research methodology. The research data have been selected in the light of the technic of variable probability sampling; and the findings have been interpreted in terms of brand communication. As a result of this research, firstly, we see that brands attach more importance to their communication with customers through their Instagram accounts for smart phones. Furthermore, their communication is better on special days than generally. In order for brands to enhance brand awareness and improve their relationship with their consumers, they should increase the number of posts they share in general and thus should not forget their consumers. It's suggested that brands should give importance to their communication activities on Instagram in order to create in the customer's mind a perception towards products, to develop a sense of loyalty and to increase interactive communication.