Özel eğitim sınıfına devam eden öğrencilerin dil becerilerinin geliştirilmesi üzerine bir çalışma
A study about improving language skills of the students attending special education subclass
- Tez No: 533586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırmada, özel eğitim alt sınıfına devam eden öğrencilerin dinleme, konuşma, okuma ve yazma beceri düzeyleri tespit edilmiş ve çeşitli dinleme, konuşma, okuma ve yazma etkinlikleri ile geliştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden“Ölçüt Örnekleme”yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu, Edirne ili, Uzunköprü ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Atatürk Ortaokulu özel alt sınıfta eğitim gören 2 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırma, nitel araştırma modelinin örnek olay (durum çalışması) desenine göre tasarlanmıştır. Araştırma; durum çalışmasının“uygulayıcının aynı zamanda araştırmacı olduğu”yaklaşımda yürütülmüştür. Bu araştırmada; Dinleme Becerisi Ölçeği, Konuşma Becerisi Ölçeği, Okuma Becerisi Ölçeği, Yazma Becerisi Ölçeği, Dinlediğini Ve Okuduğunu Anlama Testleri, Dinleme Grubu Masalları, Konuşma Grubu Uygulama Çalışmaları, Yazma Grubu Uygulama Çalışmaları, Okuma Grubu Uygulama Metinleri ve öğrencilerin sınıftaki söylemlerini belirleyebilmek amacıyla Video Kamera Kayıtları veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Veriler; nitel verilerin çözümlenmesinde kullanılan betimsel analiz ve içerik analizi teknikleriyle çözümlenmiştir. Ayrıca nitel verilerin sayısallaştırılmasında kullanılan yüzde ve puan tekniklerine başvurulmuştur. Bu araştırmada öğrencilerin dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini geliştirmek için her alanda olmak üzere ayrı ayrı çalışmalar hazırlanıp uygulanmıştır. Bu etkinlikler çalışma süresince öğrencilere aşamalı uygulanmıştır. Her alanda öğrencilere uygulanan etkinlikler birinci çalışma ile beşinci çalışma arasındaki sürece göre yorumlanmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgulara göre, dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinde güçlük görülen özel eğitim sınıfı öğrencilerinin; uygulanan çalışmalar ile anlama (dinleme, okuma) ve anlatma (konuşma, yazma) düzeylerinde ilerleme olmuştur. Ayrıca çalışma grubundaki öğrencilerin uygulama sonunda anlama ve anlatma beceri yüzdelerinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research the listening, speaking, reading and writing skill levels of the students attending special education subclass were determined and improved by various listening, speaking, reading and writing activities. The criterion sampling method has been used in order to determine the study group of the research. The study group consists 2 students that are having education in Atatürk Secondary School subject to Edirne province Uzunköprü city National Education Directorate. This research designed according to case study pattern of qualitative research. The research has been carried out through the approach of the case study that“the executer is the researcher at the same time”.In this research Listening Skill Scale, Speaking Skill Scale, Reading Skill Scale, Writing Skill Scale, Understanding What They Listen and Read Tests, Listening Group implementation Texts, Speaking Group implementation Studies, Writing Group implementation Studies, Reading Group implementation Texts and Video Records has been used as data collection tools. The data has been analyzed with content analysis and descriptive analysis that are used for analyzing qualitative data. Besides, percentage and frequency techniques, that are used for digitasing the qualitative data, have been consulted. In this research seperate studies for each field have been prepared and applied in order to improve listening, speaking, reading and writing skills of the students. These activities have been applied to the students gradually during the study. The activities that were applied to the students in each field have been interpreted according to the process between the first and the fifth study. According to the indications that were obtained in this research; an improvement in understanding (listening, reading) and explaining (speaking, writing) levels of the special education students that have difficulty in listening, speaking, reading and writing, has been occured by the studies applied. At the end of the implementation it was determined that the success percentage of the students in the research group has been increased.