Esnaf işletmesi ve ticari işletme ayrımı ile Alman ve Fransız zanaatkâr işletmeleri
The difference of craftsman enterprise and commercial enterprise and German and French artisanal enterprises
- Tez No: 533587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇELEBİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Gelişen ekonomi sistemlerinde küçüğü büyütme hedeflenmektedir. Ancak ekonominin işlerliği, her zaman büyümek ve büyüğü korumak olmamalıdır. Gerek sanayi işletmeleri gerek ticari işletmeleri olsun ekonomi de önemli bir yer kaplayan işletmeler olmakla birlikte bu işletmelerin temelinde de esnaf ve sanatkar işletmeleri var olabilmektedir. Ekonominin temel yapı taşını oluşturan esnaf işletmeleri, gerek üretime gerekse ticarete katkısı bakımından önemli faaliyet gösteren işletme türlerinden biridir. Bu işletmeler çalışan ve işyeri sayısının fazla olması nedeniyle ekonomik açıdan güçlü bir yere sahiptir. Çalışmamızın konusu içinde yer alan Alman ve Fransız zanaatkar işletmeleri de bulundukları ekonomi içinde ayrı bir yere sahip olmakta ve gerek işletme sayısı gerek istihdam ve ciro açısından zanaatkar işletmeleri de işletmeler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Çalışmada; Türkiye'de yer alan esnaf ve sanatkar işletmeleri ile ticari işletmelerinin ayrımına değinilmesi suretiyle Almanya ve Fransa'da faaliyet gösteren zanaatkar işletmeleri incelenmiş, bu işletmelerin meslek kuruluşları ve sicillerine de kısaca değinilmiş, ayrıca meslek kuruluşlarının niteliklerini artırılması ve kaliteli bir hizmet sunulması, sicil kayıtlarının tutulması bakımından ülkeler karşılaştırılarak öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to enlarge small businesses in developing economic systems. However, the functioning of the economy should not always be to grow and maintain the great. Both industrial enterprises and commercial enterprises, whether the business enterprises that occupy an important place on the basis of these businesses can be found in the basis of tradesmen and craftsmen. The craftsmen enterprises, which constitute the basic building block of the economy, are one of the important business types operating in terms of their contribution to both production and trade. These businesses have a strong economic presence due to the high number of employees and workplaces. The German and French craftsmen, which are part of our study, have a distinctive place in the economy they are located in, and craftsman enterprises are in the first rank among the enterprises both in terms of number of enterprises and in terms of employment and turnover. In this study; mentioning of the separation of located craftsmen and artisans enterprises and commercial enterprises in Turkey, craftsman businesses operating in Germany and France were examined, professional organizations and their assessment of these businesses, was also briefly discussed, as well as recommendations were made by comparing countries in regard to improving the quality of professional organizations, presenting a quality service and keeping the records.