The role of technology foresight, technology roadmapping, research & development in organizational transformation of manufacturing companies – A case from Turkey
Üretim şirketlerinin örgütsel dönüşümünde teknoloji uzgörüleri, teknoloji güzergahları ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin rolü – Türkiye'den bir vaka çalışması
- Tez No: 533687
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SENEM GÖL BEŞER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma,“Teknoloji Uzgörüleri ve Teknoloji Güzergahları”sürecinin literatürüne, benimsenme seviyelerine ve bunlarla birlikte Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerinin rolüne, strateji belirleme sürecine, büyük bir Türk üretim ve tasarım şirketinin yıllar boyunca gelişimi örneğini kullanarak katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Türkiye'de“İmalat Şirketlerinin Örgütsel Dönüşümünde Teknoloji Uzgörüleri ve Teknoloji Güzergahları ile Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerinin Rolü”isimli bu çalışmada, yapıyı etkileyebilecek olan“uzgörü”nün ve Araştırma & Geliştirme faaliyetlerin firmayı“nasıl”ve“neden”etkilediği araştırılmıştır. Dünyanın önde gelen elektronik komponent imalat şirketinin“örnek”olarak kabul edildiği“Karşılaştırmalı Araştırma”modelinde yapılan çalışma, Türk Elektronik ve Beyaz Eşya Üretimi alanında önde gelen ve dünyaca bilinen bir firma üzerinde yeniden test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is to contribute to the literature of“Technology Foresight and Technology Roadmapping”process along with the Research & Development endeavors, their adoption levels and the role of the activities, the strategy setting process and its evolution over the years using a case of a large Turkish manufacturing and design company. «The Role of Technology Foresight and Technology Roadmapping along with Research & Development activities in Organizational Transformation of Manufacturing Companies» in Turkey, investigated and «How» and «Why» does strategic foresight and roadmapping affected the structure searched for. The research carried out in a“Translational”Model where a world leading electronic component manufacturing company had been taken as the“blueprint”and the implications were re-tested for the leading and world known Turkish Electronics and white goods manufacturing company.