An Auction method for elective course registrations
Seçmeli ders kayıtları için açık artırma metodu
- Tez No: 53369
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL AKYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
oz SEÇMELİ DERS KAYITLARI İÇİN AÇIK ARTIRMA METODU Sezer, K. Bilgin Yüksek Lisans, İşletme Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Cemal Akyel Eylül 1996, 108 sayfa Bu tez Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İşletme Bölümün 'de karşılaşılan seçmeli ders kayıtlarıyla ilgili problemi tarif eder ve bir çözüm önerir. Bu çalışma Microsoft FoxPro 2.6 for Windows ile yazılmış bir bilgisayar yazılımını da sunar. Amacın tamamı; seçmeli dersler için mevcut olan yerleri, öğrencilere“adil bir şekilde”dağıtmak ana gayeli, seçmeli ders kayıtlan için bilgisayar destekli bir sistem inşa etmek olarak özetlenebilinir.“Adil olmak”öğrenci tercihlerini dikkate alarak gerçekleştirilmeye çalışılacaktır. Öğrencilerin tercihleri, toplam bir ihale para miktarından, öğrencilerin ihale ettikleri miktarla temsil edilmektedir. Anahtar Sözcükler : Açık Artırma Metodu, İhale, Seçmeli Ders Seçimi, Ders Kayıtlan, Bireysel Tercihler iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN AUCTION METHOD FOR ELECTIVE COURSE REGISTRATION Sezer, K. Bilgin M.B.A., Department of Management Supervisor : Assist. Prof. Dr. Cemal Akyel September 1996, 108 pages This thesis describes and proposes a solution for a particular problem related to elective course registration encountered in the Department of Management at Middle East Technical University (METU). The study also presents a computer software coded in Microsoft FoxPro 2.6 for Windows. The overall goal can be summarized as; construction of a computerized system for elective course registrations with the main objective of allocating the open places for elective courses to the students in a“fair manner”. Fairness is tried to be accomplished by considering students' preferences. Students' preferences among the courses are reflected by the bids they make out of a total sum of bidding credits. Keywords : Auction Method, Bidding, Elective Course Selection, Course Registrations m