Multiple skleroz hastalarında fovea ve optik sinir başının optik koherens tomografi anjiografi görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 533959
  2. Yazar: MEHMET SİNAN ÇAMÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ŞAHİN, PROF. DR. SELEHATTİN UĞUR KEKLİKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmada, multiple skleroz hastalarında fovea ve optik sinir başının optik koherens tomografi anjiografi görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Şubat 2018 -Mayıs 2018 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Polikliniği'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya Nöroloji Kliniği'nde daha önceden multiple skleroz tanısı almış ve takibi yapılan 40 hastanın (daha önce görme problemi bulunan GRUP 1; 15 hasta ve görme problemi olmayan GRUP 2; 25 hasta) ve multiple skleroz hastası olmayan normal 40 hasta (kontrol grubu) çalışmaya dahil edildi. Tüm olguların dosyaları incelenerek optik koherens tomografi anjiografi ile peripapiller alan; total, üst yarı alan, alt yarı alan, süperior, inferior, nazal ve temporal kadranlarda, 12 kadranda peripapiller retina sinir lifi tabakası kalınlığı ve sinir başı ölçümleri kaydedildi. Ayrıca damar yoğunlukları ölçüldü. Bu ölçümler üç grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada yer alan grup 1 hastaların %35'i kadın ve %2.5'i erkek olurken, grup 2'de yer alan hastaların %50'si kadın ve %12,5'inin erkek ve kontrol grubunda yer alan hastaların %50'si kadın ve %50'si erkek idi. Grup 1'deki hastaların yaş ortalaması 35,73±6,79 yıl olurken grup 2'deki hastaların yaş ortalaması 37,44±9,88 yıl ve kontrol grubundaki hastaların ise 35,12±9,05 yıl olarak saptanmıştır Kontrol grubunda yer alan hastaların bölgelere göre sağ ve sol göz Optik Sinir Başı (OSB) vasküler yoğunluk değerlerinin grup 1 ve grup 2'de yer alan hastalarınkinden daha yüksek değerlere sahip oldukları saptandı. Grup 1 ile kontrol grubu arasında Whole Image, Inside Disc Inferior Temporal ve Temporal bölgelerde istatistiki yönden anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to evaluate the fovea and optic nerve head in patients with multiple sclerosis by optical coherence tomography angiography. Materials and Methods: This study was performed between June 2018 and October 2018 in Dicle University Medical Faculty Ophthalmology Outpatient Clinic. The study included 40 patients (previously group 1 with visual problems, 25 patients with no vision problems, 25 patients with no vision problems) and 40 patients with no multiple sclerosis (normal control group) included. Peripapillary field with optical coherence tomography angiography by examining the files of all cases; peripapillary retinal nerve fiber layer thickness and nerve head measurements were recorded in 12 quadrants in total, upper half, lower half, superior, inferior, nasal and temporal quadrants. Vessel densities were also measured. These measurements were compared between three groups. Results: In the study, 35% of the patients in group 1 were female and 2.5% were male, while 50% of the patients in group 2 were female and 12.5% were male and control group. 50% of the patients were female and 50% were male. The mean age of the patients in Group 1 was 35.73 ± 6.79 years and the mean age of the patients in group 2 was 37.44±9.88 years and in the control group 35,12 ± 9,05 years. Patients in the control group had higher values of NH vascular density than those in group 1 and group 2 according to the region. There was a statistically significant increase in Whole Image, Inside Disc Inferior Temporal and Temporal regions between Group 1 and the control group.