Pilates egzersizlerinin kadınlarda vücut kompozisyonuna etkisi
The effect of pilates exercises on body composition in woman
  1. Tez No: 533958
  2. Yazar: KADER CEYLAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, 8 hafta süreyle uygulanan mat pilates egzersizlerinin sedanter kadınlarda, vücut kompozisyonu ve bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisini inceleme amacıyla yapılmıştır. Gerçek deneysel modellerden ön test son test kontrol gruplu olarak tasarlanan çalışmaya düzenli olarak bir egzersiz programına devam etmeyen, farklı meslek gruplarına ait ve herhangi bir sağlık problemi bulunmayan 30 sedanter kadın (yaş ortalaması 36,03±9,267 yıl, boy ortalaması 163,13±6,201 cm, vücut ağırlığı 67,43±12,209 kg) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar 15 kontrol, 15 deney grubu olmak üzere rastgele 2 gruba ayrılmıştır. Deney grubuna 8 hafta boyunca, haftada 3 gün, 1 saatlik seanslar üzerinden mat pilates egzersizleri uygulanırken, kontrol grubundan günlük yaşam alışkanlıklarına devam etmeleri istenmiştir. Ölçümler ön test ve son test olarak, çalışma başlangıcında ve 8 hafta sonunda alınmıştır. Bireylerin çalışmaya katılmalarında bir sakınca olmadığını belirlemek için bireylere risk faktörleri değerlendirme formu uygulatılmıştır. Katılımcıların boy uzunluğu ölçümleri için stadiometre, vücut ağırlığı ve vücut kompozisyonlarının belirlenebilmesi için Tanita BC-418MA cihazı kullanılmıştır. Esneklik düzeylerinin belirlenebilmesi için otur uzan testi, el kavrama ve sırt kuvvetlerinin belirlenebilmesi için el ve sırt dinamometresi kullanılmıştır. Statik denge düzeyleri Prokin 200 Wireless dijital denge cihazı ile ölçülmüştür. Katılımcıların istirahat kalp atım durumları EKG yöntemi ile sistolik ve diyastolik kan basıncı seviyeleri steteskop ile belirlenmiştir. Katılımcıların kan lipid düzeylerini, glukoz ve insülin seviyelerini belirlemek için 12 saatlik açlık periyodunun ardından sabah saatlerinde kan numuneleri alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS for Windows 22.0 istatistiksel programı kullanılarak analiz edilmiştir. Gruplar arasındaki farklılığın tespiti için, Mann Whitney U testi, gruplar içi farklılığın belirlenmesi için ise Wilcoxon testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, deney ve kontrol grubunun vücut kompozisyonu, statik denge, kalp atım hızı, sistolik ve diyastolik basınç, total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserit, glukoz, insülin ve insülin direnci parametrelerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak el kavrama kuvvveti-sırt kuvveti, esneklik ve sistolik basınç parametrelerinde deney grubu lehine anlamlı değişiklikler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to examine the effects of 8-week mat pilates exercises on body composition and some physical and physiological parameters in sedentary women. 30 sedentary women (mean ages 36,03±9,267 years, mean height 163,13±6,201 cm, mean weight 67,43±12,209 kg) who do not maintain an exercise program regularly, belong to different professions and have no health problems participated in the study which is designed pretest-posttest with control group a true experimental design. The participants were divided into 2 groups as experimental and control group. While 8-week mat pilates exercises was applied to experimental group 3 days a week by 1 hour, the control group maintained daily life habits. The measures as pretest-post test were carried out at baseline and the end of the 8 weeks. Risk factor assessment form was performed to assess if participants were eligible for the study. A stadiometer and Tanita BC-418MA devices were used to determine height, body composition and bodyweight of participants respectively. Sit and reach test was used to assess flexibility levels of participants while hand dynamometer and back dynamometer were used to measure handgrip strength and back strength. Static balance levels of participants was measured by Prokin 200 Wireless digital device. EKG was performed to determine resting heart rates of participants and diastolic and systolic blood pressure were measured by a stethoscope. Participants' blood lipids, glucose and insulin levels were determined by blood specimens which were taken from the participants after 12 hour starving period in morning times. The acquired data were analyzed by using SPSS for Windows 22.0 statistic program. Mann Whitney U test was used to assess the difference between groups and Wilcoxon test was used for differences in group. As a result there were no statistically significant differences in body composition, static balance, diastolic blood pressure, total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, triglyceride, glucose, insüline and insüline resistance parameters. However hand grip and back strength, flexibility and systolic blood pressure parameters were statistically significant in favour of experimental group.