Türk bankacılık sektöründe tarımsal finansman uygulamaları
Agricultural financing practices in Turkish banking sector
- Tez No: 534029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESÜL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarım sektörü stratejik bir öneme sahiptir. Bu stratejik önem, insanoğlunun beslenme ihtiyacını, girdilerini karşılayan faaliyetleri icra etmesinden kaynaklanmaktadır. Tarım ve gıda kesiminde yaşanan teknolojik gelişmelerle, artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacı karşılanmak istense de karşılanamamakta ve karşılanamayacağı beklenmektedir. Bu durum da tarımı, dünya ekonomilerinin gözünde korunmaya ve desteklenmeye ihtiyaç duyulan bir sektör konumuna getirmiştir. Son yılların en önemli gündem konularından olan gıda güvenliğinin sağlanması için tarım sektörünün gelişimi ve büyümesi önem kazanmaktadır. Bu sektörün büyümesinin önündeki en büyük engellerden biri, sektörden gelir elde edebilmek için hasat döneminin beklenmesinden kaynaklanan finansman eksikliğidir. Ekonomiler çeşitli yöntemlerle tarımsal finansman eksikliğini gidermeye çalışmaktadırlar. Türkiye‟de ise tarımsal finansman yöntemleri yetersiz olmakla birlikte kaynaklarına göre de farklılık göstermektedir. Türkiye‟de tarımsal finansman kaynakları; devletin sağlamış olduğu teşvik ve hibeler, uluslararası kurum ve kuruluşların sağlamış oldukları tarımsal hibeler, tarım sigortaları, tarım borsalarından sağlanan varantlar, factoring işlemleri vb. finansal yöntemlerdir. Tarımda dış kaynak denilince akla ilk gelen yöntemlerden biri de tarımsal kredilerdir. Tarımsal krediler diğer birçok ülkede bankacılık işlemlerinde ticari kredilerle aynı şekilde görülerek yorumlanmış olsa da Türk bankacılık sektöründe tarım bankacılığı başlığı altında ele alınmaktadır. Türkiye‟de tarımsal kredi denilince akla ilk gelen banka Ziraat Bankası olsa da son yıllarda tarımsal bankacılıkla özdeşleşen diğer bir banka ise Denizbank‟tır. Bu bankanın tarımsal bankacılık faaliyetleriyle birlikte yapmış olduğu yenilikler onu tarım bankacılığında bir marka haline getirmiştir. Diğer özel bankaların da bu alana ilgisi son dönemde artmaya başlamış ve tarımsal bankacılık faaliyetlerindeki çoğalma, tarımsal finansmanda yeni yöntemlerin gelişmesine ve tarım sektörünün finansman eksikliğinin çözülmesi yolunda önemli adımlar atılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sektor has a strategic importance for the nutritional needs of mankind. Whit the technological developments in the agriculture and food sector, due to meet the food needs of growing world population could not be met and are expected not to be met. In this case the agricultural sector is brought to the position of protected and supported needs in the eyes of the world economy. The most important topic of recent years to ensure the safety of the food-development and growth of the agriculture sector is becoming increasingly important. One of the biggest obstactes in front of the industry‟s growth, comes from in order to obtain income by harvesting penod lack of financial problem. Economies are working to resolve agricultural financial in various ways in Turkey, although the methods are inadequate in agricultural financing according to sources shows difference in Turkey sources of agricultural finance are incentives and grants provided by the state, agricultural grants by international institutions and organizations agricultural insurance warrants factoring by agricultural commondity Exchange on of the first ways that comens to mind in agricultura is agricultural credits. Agricultural credist are seen in the same way in many outher countries as commercial credits but in Turkey it is addressed under the heading of agricultural banking. Even though the first thing that comes to mind for agricultural credit in Turkey is Ziraat Bank recentit this situation becomes to embody with Denizbank. Denizbank‟s agricultural banking innovations brought it self to a mark. Therefore other private banks also started to interested in this area and the increase in agricultural banking activities provides new solutions for agricultural financing.