Haziran ve Kasım 2015 genel seçim kampanyalarının Ak Parti, CHP, MHP ve HDP üzerinden karşılaştırmalı bir analizi
A comparative analysis of june and november 2015 general election campaigns through Justice and Development Party (JDP), Repuclican People's Party (RPP), The Nationalist Movement Party (NMp) and People's Democratic Party (PDP)
  1. Tez No: 534154
  2. Yazar: AHMET HİKMET ZABUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARATEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Cumhuriyet dönemi Türk siyasal hayatı 1946 yılına kadar tek parti yönetimi olarak gerçekleşmiş, 1946 yılından itibaren çok partili hayata geçilerek iktidarın belirlenmesinde seçimler belirleyici bir unsur olarak ön plana çıkmıştır. Askeri müdahaleler, ekonomik krizler ve siyasal karışıklıklarla beraber tek başına iktidarlar ve koalisyon hükümetlerinin görev yaptığı dönemlerin ardından 2002 yılında Türkiye AK PARTİ'nin tek başına iktidar olduğu 13 yıllık bir dönem geçirmiştir. 2015 Haziran'ında yapılan seçimlerde en yüksek oyu almasına rağmen AK PARTİ tek başına iktidar olacak oy oranını elde edememiştir. Koalisyon arayışlarının olumsuz sonuçlanmasıyla Kasım 2015 yılında genel seçimlerin tekrarı yapılmış ve oy oranını yaklaşık yüzde on artıran AK PARTİ yeniden tek başına iktidar olmuştur. Bu çalışmada seçimler öncesi siyasal ortam, Haziran 2015 ve Kasım 2015 Genel Seçimlerinde AK PARTİ, CHP, MHP ve HDP tarafından yürütülen kampanyalar, beş aylık sürede partilerin kampanya stratejilerinde yaptıkları değişiklik, kullanılan beyanname, broşür, afiş ve gazete ilanlarındaki içerik değişiklikleri incelenmiştir. Reklamların ekonomi, iç politika, dış politika, eğitim ve kültür-sanat başlıkları çerçevesinde sınıflandırmaları yapılarak ortaya çıkan bulgular karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish political life of the Republican period was a one-party government up to the year 1946 and multi-party life started from 1946 onwards. Therefore, elections became an indicative factor to determine the government. After one party governments and coalition governments together with military interventions, economic crises, and political turmoil, Turkey entered a 13 year period when one-party governance in the leadership of JDP in the year 2002. In the general elections made in June 2015, JDP was not able to reach the rate of votes to be the government alone even though it had the highest votes. With the failure of coalition efforts, general elections were repeated in November 2015 and JDP increasing the rate of votes at about ten percent became the government alone once again. In the current study, the political situation before the elections, the campaigns carried out by JDP, RPP, NMP and PDP in the general elections both in June 2015 and November 2015, the changes that the parties made in their campaign strategies in five months, the changes of content used in declarations, brochures, posters and newspaper advertisements were investigated. The advertisements were classified under economy, internal and external politics, education and culture-art headings and the findings were evaluated comparatively.