Sosyo-ekonomik düzey ve kadına yönelik şiddet: Gaziantep İli örneği
Socio-economic level and violence against women: Gaziantep sample
  1. Tez No: 534158
  2. Yazar: DİLAN KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma Gaziantep'te yaşayan şiddete uğramış kadınların sosyo-ekonomik düzeylerini incelemektedir. Bu bağlamda araştırmanın sorusunu hangi sosyo-ekonomik düzeyden kadınların şiddete maruz kaldıkları oluşturmaktadır. Kadına yönelik şiddetin sosyo-ekonomik boyutuna değinilerek şiddete uğramış 30 kadın ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiş, kadınlara yaşamış oldukları şiddet durumları ile ilgili çeşitli sorular yöneltilerek şiddete uğrayan kadınların sosyo-ekonomik düzeyleri vaka incelemesi ile saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmada nitel yöntemler kullanılarak şiddete uğrayan kadınların yaşamış oldukları gerçeklikler birinci ağızdan aktarılmıştır. Kadınların neden şiddete maruz kaldıkları, en çok maruz kaldıkları şiddet biçimleri, maruz kaldıkları şiddet biçimleri ile sosyo-ekonomik düzeyleri arasında bir bağlantı olup olmadığı, hangi sosyo-ekonomik düzeyeden kadınların daha çok şiddete maruz kaldığı sorularına cevaplar aranmaya çalışılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlarda her sosyo-ekonomik düzeyden kadının şiddete maruz kaldığı görülürken aynı zamanda her sosyo-ekonomik düzeyden erkeğin de eşine şiddet uyguladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the socio-economic status of women who has exposed to the violence lives in Gaziantep. In this context, the question of the research is which socio-economic level women are exposed to violence. A face-to-face interview was conducted with 30 women who had been subjected to violence by referring to the socio-economic dimension of violence against women. In the study, the realities experienced by the women who have been subjected to violence by using qualitative methods were transferred from the first mouth. It has been tried to find answers to the questions of why women are exposed to violence, what are the forms of violence the relationship between the forms of violence and the socio-economic levels, and which socio-economic level face more violence. In the results, it was observed that women were exposed to violence from every socio-economic level, while at the same time, men from every socio-economic level applied violence to their spouses.