Yoğun bakım hemşirelerinde merhametin ve merhamet yorgunluğunun belirlenmesi
Determination of compassion and compassion fatigue in intensive care nurses
- Tez No: 534288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yoğun Bakım Hemşirelerinde Merhametin ve Merhamet Yorgunluğunun Belirlenmesi Amaç: Yoğun bakım hemşirelerinde merhamet ve merhamet yorgunluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma Haziran 2018- Ocak 2019 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak, Tokat Devlet Hastanesi ve G.O.P Üniversitesi Hastanesinde çalışan yoğun bakım hemşireleri arasında yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak ''Tanıtıcı Bilgi Formu''“Merhamet Ölçeği”ve“Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında t-testi, Anova varyans analizi, Kruskal Wallis varyans analizi ile SPSS 18 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hemşirelerin %66.5'inin kadın, %34.1'inin 25-30 yaş grubunda, %63.7'sinin evli, %59.3'ünün lisans mezunu, %87.4'ünün geliri orta, %56.6'sının çocuğunun olduğu belirlendi. Yoğum bakım hemşirelerinin %30.8'inin 5-10 yıl çalıştığı, %40.7'sinin 1-5 yıl yoğun bakımda çalıştığı belirlendi. Hemşirelerin merhamet ölçeği puan ortalaması 3.944±0.495, merhamet yorgunluğu puan ortalaması 1.584±0.698 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Determination of Compassion and Compassion Fatigue in Intensive Care Nurses Aim: The aim of this study was to determine the compassion and compassion fatigue in intensive care nurses. Material and Method: This study was carried out between June 2018 and January 2019 as a descriptive study among intensive care nurses working at Tokat State Hospital and G.O.P University Hospital“Introductory Information Form”,“Compassion Scale”,“Professional Quality of Life Scale”were used as data collection tools. Data were analyzed by using t-test, Anova variance analysis, Kruskal Wallis variance analysis and SPSS 18 package program. Results: It was defined that 66.5% of the nurses participating in the study were female, 34.1% of them were in 25-30 age group, 63.7% of them were married, 59.3% of them were undergraduate, 87.4% of them had middle income, 56.6% of them had children. It was determined that 30.8% of nursing care nurses worked for 5-10 years, 40.7% of them worked in the intensive care unit for 1-5 years. The mean score of compassion scale of nurses was 3.944 ± 0.495 and mean compassion fatigue score was 1.584 ± 0.698.