Sanal kaytarma ile çalışan performansı arasındaki ilişki: Kastamonu ili örneği
The relationship between cyberloafing and employee performance: A case study of Kastamonu provınce
  1. Tez No: 534464
  2. Yazar: GÜLCAN GÜLÜMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Teknolojik gelişmelere bağlı olarak günümüz koşullarında internet kullanımı hızla artmaktadır. İnternet kullanımının kurumlarda iş amacının dışında kişisel amaçlarla kullanılması sanal kaytarma davranışını ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı, sanal kaytarma ile çalışan performansı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak Kastamonu İlinde çalışan 385 kamu çalışanına anket uygulanmıştır. Araştırma 'da sanal kaytarma davranışının alt boyutları ile çalışan performansı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Sanal kaytarma davranışının alt boyutlarından olan eğlence amaçlı sanal kaytarma davranışı ile çalışan performansı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Sanal kaytarma davranışının alt boyutlarından olan bireysel ihtiyaç amaçlı sanal kaytarma davranışı ile çalışan performansı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sanal kaytarma davranışının alt boyutlarından olan bilgi edinme amaçlı sanal kaytarma davranışı ile çalışan performansı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Accompanying the technological developments, internet use has been on a rapid increase in today's society. The use of internet in organizations for personal purposes other than those of business brings out the cyberloafing behavior. In this context, the aim of this study is to investigate the relationship between cyberloafing and employee performance. In the study, 385 public employees working in Kastamonu Province were surveyed using the convenience sampling method. The correlation analysis was performed to examine the relationship between the sub-dimensions of cyberloafing behavior and employee performance. The results suggest that there was no significant relationship between the workplace internet leisure- one of the sub-dimens of cyberloafing- and employee performance. A significant relationship was found between cyberloafing for personal needs, one of the sub-dimensions of cyberloafing behavior, and the employee performance, whereas,there was no significant relationship between cyberloafing for personal learning and the employee performance.