An investigation into the relationship between mindset and foreign language anxiety
Zihniyet ve yabancı dil öğrenme kaygısı arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 534538
  2. Yazar: İREM ALTUNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde ve bir özel üniversitede yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin zihniyet ve yabancı dil öğrenme kaygısı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla, çalışmada nicel yöntemler kullanılmış olup, veri toplama sürecinde iki Likert ölçek, Yabancı Dil Sınıf Kaygı Ölçeği ve Zihniyet Ölçeği uygulanmıştır. Her iki ölçeğinde katılımcıların ana dili olan Türkçe versiyonu uygulanmıştır. Çalışmada katılımcıların cinsiyeti, okunulan bölüm türü, (sözel vs sayısal), mezun olunan lise türü ve şu anki İngilizce yeterlik seviyesi, 4 demografik değişken olarak kullanılmıştır. Bunun yanı sıra, yabancı dil öğrenme kaygısının 3 altboyu olan iletişim kaygısı, test kaygısı ve olumsuz değerlendirilme korkusu da incelenmiştir. Araştırma, Gazi Üniversitesi ve Atılım Üniversitesi hazırlık okulunda toplam 203 katılımcıya uygulanmıştır. Her iki üniversitedeki katılımcı sayısı birbiriyle dengelidir. Ölçeklerden elde edilen nicel veriler SPSS İstatistik 21.0 kullanılarak analiz edilmiş ve hem betimsel hem de çıkarımsal istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca, veri analizinde verinin normal dağılıp dağılmamasına göre hem parametrik hem de parametrik olmayan testler uygulanmıştır. Bulgular, zihniyet ile yabancı dil kaygısı arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya çıkarmıştır. Dahası, öğrencilerin zihniyetleri ve yabancı dil öğrenme kaygısı, kayıtlı oldukları bölümlere, mezun oldukları lise türüne ve şu anki İngilizce seviyelerine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Öte yandan, öğrencilerin zihniyetleri cinsiyete göre anlamlı derece farklılık göstermiş olup, kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha fazla gelişim zihniyetine sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin bölüm türleri ile olumsuz değerlendirilme korkusu alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between mindset and foreign language anxiety of EFL learners at both a private and a state university in Turkey. In this study, quantitative methods were used and two Likert-scales, Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS) and Dweck's Mindset Instrument (DMI) were administered to collect a set of data. Turkish versions of the both scales were used during this phase. Four demographic factors namely gender, type of department, type of high school graduated from, and L2 Proficiency Level were used as the variables. Besides, three sub-dimensions of language anxiety, which are communication apprehension, test anxiety, and fear of negative evaluation, were also examined. The study was conducted at the prepatory school of Gazi University and Atılım University, with a total of 203 participants. The number of the participiants from both institutions is balanced. The data obtained from the scales were analyzed through both descriptive and inferential statistics using SPSS Statistics 21.0. Both parametric and non-parametric tests were applied depending on whether the data was normally distributed. The findings revealed that there was no statistically significant correlation between mindset and foreign language anxiety level of EFL learners. Moreover, their mindset and foreign language classroom anxiety did not differ significantly in regard to type of department, type of high school graduated from, and L2 proficiency Level. However, it was found out that participants' mindset differed significantly in regard to gender, and female participants tended to have a growth mindset more than male participants. Moreover, a positive correlation at a statistically significant level was attained between department of study and the sub-dimension of fear of negative evaluation.