Liderlik tarzı ile insan yaklaşımı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 53465
  2. Yazar: NAİL A. ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUNA TEVRÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ill ÖZET Bu tez çalışması iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda liderlik yazını hakkında özet bilgiler verilmiştir. İkinci kısım bir alan çalışmasını içermektedir. Liderlik yazınında, liderliğin tanımı verilmiş, liderin örgüt için önemine değinilmiş ve liderlik gücünün kaynakları, liderlik kuram ve modelleri açıklanmıştır. Buna göre liderlik, ortak amaçlar için birleşen insanların faaliyetlerini amaçlar doğrultusunda yönlendirme ve etkileme sürecidir. Lider gücünün kaynağını, meşru güç, zorlayıcı güç, ödüllendirme gücü, benimsenme gücü ve uzmanlık gücü oluşturmaktadır. Bilimsel olarak yapılan liderlik çalışmaları; özellikler, davranış tipleri, durumsallık ve katılımcı liderlik olarak dört kuramda incelenmiştir. Özellikler kuramı, liderliğin doğuştan gelen birtakım üstün özelliklerin doğal bir sonucu olduğunu savunmaktadır. Davranış tipleri kuramı, liderleri başarılı kılan davramşları ortaya koymaya çalışmıştır. Bu kuramda; Ohio, Michigan ve Blake-Mouton'un Yönetim Ölçeği modeli incelenmiştir. Durumsallık kuramı, liderin etkinliğini ortamsal faktörlerin ve izleyenlerin özelliklerini belirlediğini savunmaktadır. Bu kuram içinde Fiedler'in Durumsallık modeli, House ve Evans'm Amaç- Yol modeli, Hersey ve Blanchard'm Durumsallık modeli ile Vroom-Yetton'un Karar Verme (Normatif) modeli incelenmiştir. Katılımcı Liderlik kuramı, liderlik işlevine organizasyondaki lider ve üyelerin kararlara katılma ve gücün paylaşım seviyesi açısından yaklaşmaktadır. Bu kuram içinde McGregor 'un X-Y Teorisi ve Likert'in Sistem 4 Yönetim modeli incelenmiştir.IV Tezin ikinci kısmında İstanbul Bölgesinde konuşlu harp gemilerinde görevli yönetici konumundaki deniz subayları örneklem seçilerek, liderlik tarzı ile insan yaklaşımı arasındaki ilişkinin mevcudiyeti ve boyutu araştırılmıştır. Araştırmada esas olarak Fiedler'in LPC Testi ile, X-Y Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda liderlik tarzı ile insan yaklaşımı arasında anlamlı ve belirgin bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of two parts. The first part contains summarized information about leadership gathered from the literature. The second part contains an area search. In the first part, the leadership was defined and the theories and the models of leadership were explained. In this respect leadership is a process of motivating and directing people toward common goals. The source of leadership comes from the legitimate power, the coercive power, the reward power, the expert power and the referent power. Scientific leadership studies were examined under four group of theories, the traits theory, the behavioral theory, the contingency theory and the participative theory. The traits theory claims that leadership is a natural result of some traits carried from the birth. The behavioral theory has tried to eliminate the behaviors that made leaders successful. Under this theory the models of Ohio, Michigan and Blake&Mouton's Managerial Grid were examined. The contingency theory claims that the effectiveness of leader is determinated by the situational factors and the characteristics of followers. Under this theory, Fiedler's Contingency Model, House&Evans' Path-Goal Model, Hersey&Blanchard's Situational Model and Vroom-Yetton's Normative Model were examined.The participative theory approaches leadership from the view of the level of leadership and followers' participation to decisions and the level of sharing of power. Under this theory McGregor's X-Y Theories and Likert's System 4 Management Model were examined. In the second part of the thesis, the existance and the degree of relationship between leadership style and human tendancy of leader have been searched. As the population, naval officers who were in service in naval ships located in Istanbul region were selected. As the main instruments the X-Y test and Fiedler's LPC test were used in the research. As the result of research; it is observed that there is an evident and statistically meaningful positive relation between leadership style and human tendancy.