TCK'da düzenlenen kusurluluğu kaldıran ve azaltan nedenler
Excuses in Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 534739
  2. Yazar: HALE AKDAĞ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Tezin amacı; kusurluluğu kaldıran ve azaltan nedenlerin, tipik fiil gerçekleştiği halde faile ceza verilmeyen ya da cezasında indirim yapılmasına sebep olan diğer kurumlardan farklarını ortaya koymaktır. Böylece TCK'nin genel hükümlerinde düzenlenen ve hukuki niteliği farklı pek çok kurumu kapsayan ceza sorumluluğunu kaldıran ve azaltan nedenlerin hangilerinin kusurluluğa etki ettiği belirlenecektir. Bu sınıflandırma, failin hukuki ve cezai sorumluluğunun belirlenmesi için önemlidir. Tezin birinci bölümünde kusurluluk kavramına ilişkin farklı yaklaşımlar ele alınmış ve kusurluluğun isnat yeteneğiyle ilişkisi tartışılmıştır. Bu bölümde kusurluluğun suçun unsuru, isnat yeteneğinin failin bir özelliği olduğu sonuçlarına varılmıştır. İkinci bölümünde kusurluluğun psikolojik ve normatif anlayışları açısından kusurluluğa etki eden nedenlerin özelliklerinin ve sonuçlarının neler olduğu ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümünde kusurluluğa etki eden nedenlerin, mazeret nedenleri ve hukuka uygunluk nedenleriyle olan bağlantısı ve farkları tartışılmıştır. Bu tartışma ışığında, TCK'de düzenlenen ceza sorumluluğunu kaldıran ve azaltan nedenlerin sınıflandırılması belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Main aim of this thesis is to distinguish excuses from other criminal law defences. This classification is important for determining the culprit's criminal responsibility and liability. In the first chapter, different concepts of culpability and the relations between culpability and imputation is discussed. It is concluded that culpability is an element of crime and imputation is a feature of the culprit. In the second chapter the characteristics and consequences of excuses are analysed. And in the third chapter, excuses are compared with justifications. At the end of the thesis, with these analyses and comparisons, defences in the Turkish Criminal Code are classified.