İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin hikâye yazma becerileri ile problem kurma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between story writing skills and problem posing skills of the 4th grade primary school students
- Tez No: 534778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KORAY SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin hikâye yazma becerileri ile problem kurma becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma evrenini 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesi içinde bulunan ilkokul dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini Ankara ilinde bulunan orta sosyoekonomik düzeydeki okullardan kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile seçilen 3 ilkokuldan 251 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Verilerin toplanması amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Serbest Hikâye Yazma Formu”,“Görsellerden Hikâye Yazma Formu”,“Hikâye Haritasından Hikâye Yazma Formu”,“Hikâye Tamamlama Formu”ve“Problem Kurma Formu”kullanılmıştır. Uygulama, araştırmacı tarafından 6 hafta içerisinde gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin sorulara verdiği her bir cevap yedi aşamadan oluşan“Problem Kurma Değerlendirme Rubriği”ne göre değerlendirilmiştir. Hikayeler ise araştırmacı tarafından geliştirilen rubriklerle puanlanmıştır. Elde edilen veriler frekans, yüzde, ortalama ve t-testi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin serbest hikâye yazma, görsellerden hikâye yazma, hikâye haritasından hikâye yazma ve hikâye tamamlama ile problem kurma puanları arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca hikâye yazma alanlarının tümünde ve problem kurmada kız öğrencilerin ortalama puanlarının erkek öğrencilerin ortalama puanlarına göre anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between story writing skills and problem posing skills of the 4th grade primary school students has been examined in this study. The population of the research was composed of 2017-2018 academic year 4th grade primary school students in the province of Ankara. The study sample was composed of 251 through easy example selected 4th grade students from 3 primary schools in the middle socioeconomic status in Ankara.“Personal Information Form”,“Free Story Writing Form”,“Story Writing from the Visuals Form”,“Story Writing from the Story Map Form”,“Story Completion Form”and“Problem Posing Form”were used for data collection. The study was carried out by the researcher in 6 weeks. Each answer given by the students to the questions was assessed according to whether they are mathematical problems or statements. The stories were scored by the rubrics developed by the researcher. Collected data was analyzed by using frequency, percentage, mean, and t test. As a result of the research, it has been determined that there is a moderate, positive and significant relationship between free story writing, story writing from the visuals, story writing from the story map, story completion scores and problem posing scores. It has also been found that the average scores of the female students in all story writing areas and in problem posing differ significantly from the average scores of male students.