Türk sosyal güvenlik sisteminin dünyadaki yeri karşılaştırmalı bir analiz
The significance of turkish social security in the world a comparative analysis
- Tez No: 534780
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sosyal güvenlik insan hayatında ortaya çıkabilecek risklere karşı devletin almış olduğu ekonomik ve sosyal güvenlik tedbirleridir Bu noktadan Türkiye'deki sosyal güvenlik sistemi işleyişi ile birlikte anlatılmıştır. Sosyal güvenliğin günümüzde ulaştığı yer ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sosyal güvenlik sistemimizin dünya üzerindeki yeri bakımından Avrupa Birliğinde (AB) sosyal güvenlik Tüzük ve Direktiflerle belli normlara bağlanmıştır. Burada birlik içerisinde serbest dolaşımda kişinin sosyal güvenlik haklarının zarar görmemesi esas alınmıştır. Batıda gelişmiş ülkelerdeki sosyal güvenlik uygulamalarına yer verilmiştir. Bir kaç gelişmiş ülke uygulaması kısaca anlatılmıştır. Bunların ülkemizdeki sosyal güvenlik uygulamalarıyla karşılaştırılması yapılmış, farklı yönler varsa ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sosyal güvenliğin günümüz dünyasında devamlı gelişme yönünde bir seyir takıp ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social Security is the accumulation of economic and social security measures taken by the state against risks that could occur in everyday life. Considering this fact, social security system in Turkey is explained together with its functioning in this paper. The standing social security reached in our day has been put forward. Social Security System of European Union(EU) has been attached to certain norms via Regulations and Directives in terms of the influence social security system exerts on global scale. Hence it is purposed that social security rights of individuals are secured in free movement within the European Union Area. The paper has given space to social security practices implemented by the developed Western countries. Social security practices of few advanced countries have been briefly addressed. Comparisons have been made with our social security applications and those of abovementioned countries and varying features, if any, between the former and the latter were sought to be determined. It has been concluded that social security is following the course of ongoing development in the contemporary era.