Akut pulmoner emboli tanısıyla hastaneye başvuran hastalarda, geliş pulmoner BT anjiyografi ve ekokardiyografi parametreleri ile elde edilen bileşik formülün, pulmoner emboli ciddiyeti, hastaneiçi mortalite ve prognoz öngördürücüsü olarak değerinin araştırılması
Assessment the value of the composite formula that acquired from multislice ctangiography and echocardiography, in terms of predicting the severity, prognosis andmortality in patients with different risc status of acute pulmonary embolism
  1. Tez No: 534861
  2. Yazar: AYKUN HAKGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR KAYMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ: VTE hastalık spektrumunun iki ana komponentinden biri olan akut PE, belirli risk faktörlerine sahip hastalarda sık görülen ve hem akut klinik sonuçları hem de iyi tedavi edilmediği takdirde kronik dönemde ciddi morbidite ve mortalite ile sonuçlanan önemli bir klinik tablodur. Pulmoner vasküler yatağın tutulumuna ve hastaların basal karekteristik özelliklerine göre çok değişken klinik tablolar ile karşımıza çıkmaktadır. Bu hasta grubunda doğru tedavi seçimi için çok yönlü risk belirleme stratejisi önem arz etmektedir. YÖNTEM: Çalışmamıza, akut PE tanısı almış 292'si (%58.2) bayan olmak üzere 502 hasta dahil edilmiştir. Bu 502 hastadan 58 hasta yüksek risk, 296 hasta orta-yüksek, 104 hasta orta-düşük ve 44 hasta ise düşük risk grubundadır. Bu hastaların tümüne 2014 Avrupa Kardiyoloji Derneği Akut PE Tanı ve Tedavi kılavuzu rehberliğinde önerilen tanı algoritması uygulanmış ve sonrasında PESI, sPESI ve şok indeksi gibi bilinen risk skorlama sistemlerinden yararlanılarak uygun tedavi stratejisi belirlenmiştir. 187 hastaya sadece parenteral antikoagülasyon, 83 hastaya sistemik trombolitik, 192 hastaya USAT, 37 hastaya RT, 3 hastaya ise hem USAT hem de RT uygulanmıştır. Daha önceden tanımlanmış ve geçerlilği kanıtlanmış risk skorlamalarının yanı sıra bu hastaların tümünde ekokardiyografi ve pulmoner BT anjiyografi parametreleri ile elde edilen bileşik formül de hesaplanmış ve bu formülün hastaların basal karakteristik özellikleri, hastane içi ve uzun dönem mortalite ve kanama ile olan ilişkisi araştırılmıştır. BULGULAR: Buna göre formül ile Qanadli skoru ve RV/LV oranı arasında iyi derecede, geliş sistolik ve diyastolik kan basıncı, kalp hızı, oksijen saturasyonu, PESI, PESI sınıfı, sPESI, şok indeksi, St, RA/LA oranı ve MPA çapı arasında orta derecede, yaş, D-dimer ve troponin seviyeleri arasında ise zayıf derecede korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background & aim: Acute pulmonary embolism (APE) which is one of the main component of venous thromboembolism is a very common disease and has high short and long term morbidity and mortality ratio if is not sufficiently resolved in acute phase of the disease. APE shows various of clinical courses depends on the thrombotic burden in pulmonary vascular bed and patients' (pts) baseline clinical characteristics. Versatile risc assessment strategy is essential in patients with APE in order to determine the optimal treatment choice. Methods: Our study was based on retrospectively evaluated 502 pts (292 F, 58.2%) with documented APE. 58, 296, 104 and 44 of them were in high-risc, intermediate-high risc, intermediate-low risc and low-risc, respectively. Initially, diagnostic algorytm according to 2014 ESC APE Guidline's was performed to all pts and then appropriate treatment strategy was chosen with the help of common risc assessment utilities as PESI, SPESI and shock index (SI). Treatment modalities in our study group were parenteral anticoagulation alone (n=187), systemic thrombolytic (n=83), ultrasound-assisted thrombolysis (USAT) (n=192), rheolytic thrombectomy (RT) (n=37) and RT following USAT (n=3). The systematic work- up including multidetector computed tomography (MDCT), Echo, biomarkers and PE severity indexes were performed in all pts, and Qanadli score (QS) was used as the measure of the thrombotic burden in pulmonary arteries (PA). Beyond the previously defined risc scoring systems, composite formula which was acquired with combining some of the parameters from MDCT and Echo was calculated for all pts. Moreover, the relation between the formula and pts baseline characteristics, in-hospital and long-term mortality and bleeding risc was statistically evaluated in our study. Results: As a result of the statistical analyses strong correlation was observed with formula and QS, right to left ventricle diameter ratio (RV/LV). Additionally, moderate correlation was achieved between the formula and initial systolic (SBP) and diastolic blood pressure, heart rate (HR), oxygene saturation, PESI, PESI class, sPESI, SI, RV-TDI, right to left atrial diameter ratio and main PA diameter. There were low corralation between the Formula and age, d-dimer and troponine level.