Yalın yönetim araçlarını uygulayan sağlık kurumlarında örgütsel değişim ve iş performansı ilişkisi: Örgüt kültürünün aracılık rolü
The relationship between organizational culture and task performance in health institutionsusing lean management tools: The mediating role of organizational culture
- Tez No: 534952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma sağlık kurumlarında yalın yönetim uygulamalarıyla gerçekleşen örgütsel değişimin işletme performansı üzerine etkisi ve örgüt kültürünün aracılık rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ayrıca, örgütsel değişim, örgüt kültürü ve iş performansı değişkenlerinin aralarındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma modelinden hareketle üç ana hipotez belirlenmiştir.Araştırma modelinde sunulan hipotezler,yalın yönetim araçlarını uygulayan ve Bolu ilinde faaliyet gösteren bir kamu hastanesi ile Bursa ilinde faaliyet gösteren bir özel hastanede çalışan 300 personelden anket yöntemi ile alınan veriler kullanılarak yapısal eşitlik modeli yardımıyla test edilmiştir. Kavramsal modelle ilgili gerçekleştirilen analizler sonucundayalın yönetim araçlarını uygulayan sağlık kurumlarında örgütsel değişimin iş performansı üzerine etkisinde örgüt kültürünün kısmı aracılık rolüne sahip olduğunu ortaya çıkmıştır.Ayrıcaörgütsel değişimin örgüt kültürünüpozitif yönde kısmen etkilediği ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte örgüt kültürünün de iş performansı üzerine pozitif yönde kısmen etkisi olduğu görülmektedir. Ortaya çıkan bulgular ışığında araştırmanın sonuçları tartışılmış, hem yöneticiler hem de akademisyenler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of organizational change on task performance and mediating role of organizational culture in lean management practices in health institutions. In addition, the relationships between organizational change, organizational culture and task performance were determined. Based on the research model, four main hypotheses were determined. Hypotheses were tested with the help of a structural equation model using data obtained from 300 personnel working in a public hospital in Bolu and in a private hospital in Bursa, applying lean management tools. As a result of the analysis, ıt has been revealed that organizational culture has a partial mediation role in the impact of organizational change on task performance in health institutions implementing lean management tools.In addition, it was found that organizational change partially affected the organizational culture in a positive way.In addition, it is seen that organizational culture has a partially positive effect on task performance.The results of the research on the emerging findings were discussed and suggestions were made for both managers and academicians.