Gratitude interventions to reduce negative effects of extrinsic goals on psychological well-being
Dışsal amaçların psikolojik iyi oluş üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için şükür müdahaleleri
  1. Tez No: 535026
  2. Yazar: TUĞBA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, içsel dışsal amaç oryantasyonu, şükür, temel psikolojik ihtiyaçların karşılanması ve psikolojik iyilik arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Şükür ve temel psikolojik ihtiyaçların tatmininin, dışsal amaç oryantasyonu ve düşük seviyelerdeki psikolojik iyilik arasındaki ilişkide aracı değişken olacağı öngörülmektedir. Buna ek olarak, deneysel olarak şükrü teşvik etmenin iyi oluşu artıracağı beklenmektedir. Bu çalışmada, dışsal amaçların psikolojik iyilik üzerindeki negatif etkilerini azaltmak için şükür müdahalesi kullanılmış ve katılımcılardan 14 gün boyunca şükür yazma egzersizini tamamlamaları istenmiştir. Çalışmanın sonuçları şükür ve temel ihtiyaç tatmininin dışsal amaç oryantasyonu ve iyi oluş arasındaki ilişkide aracı değişken olduğunu göstermiştir. Ayırca, şükür müdahalesinden sonra müdahale grubundaki katılımcıların iyi oluş skoru anlamlı olarak artmıştır ama bu artış dışsal amaç odaklı katılımcılarda, içsel amaçlı olanlara göre anlamlı olarak daha fazla değildir. Çalışmanın bulguları, katkıları, zayıf noktaları ve gelecek çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the associations between extrinsic/intrinsic goal orientation, gratitude, basic psychological needs and psychological well-being. It was anticipated that gratitude and the satisfaction of basic psychological needs will mediate the relationship between extrinsic goal orientation and lower levels of well-being and also inducing gratitude experimentally will increase the well-being. Gratitude intervention was used in this study to reduce the negative effects of extrinsic goal orientation on well-being and participants are asked to exercise gratitude writing on daily reports for two weeks. Results showed gratitude and basic need satisfaction mediates the relationshıp between extrinsic goal orientation and well-being. Moreover, after gratitude intervention the well-being of both extrinsic goal oriented and intrinsic goal oriented people significantly increased but this increase was not significantly higher for the people with extrinsic goals. The findings, contributions and limitations of the study and also future research directions were discussed.