Çocuklarda yönetici işlevleri değerlendirme ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of the assesment scale for the executive functions in children
- Tez No: 535053
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, Ankara örnekleminde anaokuluna ve ilkokul birinci sınıfa devam eden 'Çocuklarda Yönetici İşlevleri Değerlendirme Ölçeğinin geçerlik ve güvenirliğini yapmak üzere yapılmıştır. Genel tarama niteliğinde olan araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara il merkezi Çankaya, Altındağ, Pursaklar, Keçiören ve Yenimahalle ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi bağımsız anaokullarına ve ilkokula bağlı anasınıfları ve birinci sınıflara devam eden 48-72 aylık çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise olasılıklı tabakalama yöntemi ile seçilmiş 526 çocuğun öğretmen ve ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında; araştırmacı tarafından geliştirilen 'Çocuklarda Yönetici İşlevleri Değerlendirme Ölçeği Öğretmen Formu', 'Çocuklarda Yönetici İşlevleri Değerlendirme Ölçeği Ebeveyn Formu' 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. 'Çocuklarda Yönetici İşlevlerin Gelişimini Değerlendirme Ölçeği'nin uygulanmasıyla elde edilen veriler kullanılarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Geçerliği değerlendirmek için; kapsam geçerliği oranları ve kapsam geçerlik indeksi hesaplanmıştır. Buna göre uygun görülmeyen bazı maddeler çıkarılmıştır. Bazı maddeler düzeltilmiştir. Güvenirliğe ait değerlendirmeler ise; madde toplam korelasyonları, cronbach alfa iç tutarlık katsayısı ve test tekrar test yöntemi ile yapılmıştır. 'Çocuklarda Yönetici İşlevleri Değerlendirme Ölçeği'nde güvenirlik için 'Cronbach alpha' değerleri yüksek iç tutarlılık olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, 'Çocuklarda Yönetici İşlevleri Değerlendirme Ölçeği'nin öğretmen ve ebeveyn formlarının geçerli ve güvenilir olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The currrent research was carried out to the study of validity and reliability in 'Scale for Assesment of the Executive Functions in Children' in the Ankara sample. In the 2018-2019 academic year, the population of the general survey was composed of 48-72 months old children attending primary schools and preschools of the Ministry of National Education in the central towns of Çankaya, Altındağ, Pursaklar, Keçiören and Yenimahalle of the city of Ankara. The sample of the study consisted of teachers and parents of 526 children selected by stratification method'Personal Information Form' and 'Scale for Assessment of the Executive Functions in Children (Parent Form and Teacher Form)' was used for data collection. Validity and reliability studies were conducted by using the data obtained from the ve 'Scale for Assessment of the Executive Functions in Children'. Scope validity ratios and scope validity index were calculated. According to this, some unsuitable items were removed. Some items have been corrected. The assessments of reliability are; item total correlations, cronbach alpha internal consistency coefficient and test-retest method.The 'Cronbach alpha' values showed good internal consistency. As a result, 'Scale for Assessment of the Executive Functions in Children' was found as valid and reliable.