Akut pankreatitli çocukların değerlendirilmesi
Evaluation of children with acute pancreatitis
- Tez No: 535198
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CEYDA TUNA KIRSAÇLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Akut pankreatit çocuklarda nadir görülmekle birlikte önemli morbidite ve mortaliteye neden olan bir hastalıktır. Bu çalışmada akut pankreatitli çocuklarda klinik ve laboratuvar bulgularının incelenmesi ve komplikasyonlarının yanı sıra tedavi yaklaşımlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastanemizde Ocak 2008 – Nisan 2013 yılları arasında akut pankreatit tanısı ile izlenen 30 olgu incelendi. Hastalarımızın yaş ortalaması 12,4 ± 4,3 (3-18) yıl olup, % 60'ı erkekti ve cinsiyet farkı yoktu (p>0,05). En sık ilaca bağlı (% 30) pankreatit geliştiği, en sık etkenin de L-asparaginaz (% 44,5) olduğu belirlendi. Biliyer hastalıklar (% 26,7), enfeksiyon (% 16,7), hiperlipidemi (% 10), kistik fibrozis (% 3,3), endoskopik retrograde kolanjiopankreotografi sonrası pankreatit (% 3,3) diğer nedenlerdi ve % 10'unda bir neden saptanamadı. Başvuruda hastaların % 83,3'ünde karın ağrısı, % 70'inde bulantı, % 63,3'ünde iştahsızlık, % 56,7'sinde kusma ve % 20'sinde ateş saptandı. Karın ağrısı, % 52'sinde epigastrik bölgede olup, en sık (% 32) sırta yayılıyordu. Olguların % 86,6'sında amilazın, % 73,9'unda lipazın, % 66,7'sinde pankreatik amilazın normalin üst sınırının en az 3 katı kadar artışı vardı.
Özet (Çeviri)
Although acute pancreatitis is uncommon in children, causes significant morbidity and mortality. This study aims to evaluate the clinical and laboratory findings, treatment approaches, complications of children with acute pancreatitis. Thirty children who were diagnosed as acute pancreatitis during January 2008 – April 2013 were evaluated. The mean age of the patients was 12,4 ± 4,3 (3-18) years. Of the patients, 60 % were male and there was no gender difference (p> 0,05). The most common etiology of acute pancreatitis was the drugs (30 particularly L-asparaginase (44,5 %). The biliary tract diseases (26,7 %), infection (16,7 %), hyperlipidemia (10 %), cystic fibrosis (3,3 %), and post-endoscopic retrograde cholangiopancreatography pancreatitis (3,3 %) were other causes, and among 10 %, no reason was detected. Abdominal pain (83,3 %), nausea (70 %), loss of appetite (63,3 %), vomiting (56,7 %), and fever (20 %) were the most common symptoms. While in 52 % of the patients had epigastric abdominal pain, most frequently it radiated to back (32 %). In 86,6 % of cases amylase, in 73,9 % lipase, and in 66,7 % pancreatic amylase were elevated three times the upper limit of normal.