Terörizm veri tabanlarının jandarmanın terörizmle mücadele planlaması açısından işlevsellik analizi ve karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Functional analysis and comparative evaluation of terrorism databases in terms of gendarmerie's counter-terrorism planning
  1. Tez No: 814578
  2. Yazar: İRFAN KIYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU TOKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Jandarmanın operasyonel faaliyetlerinin stratejik planlamalarına destek sunacak, terörle mücadelede aktif olarak kullanılmaya yönelik oluşturulacak bir veri tabanında, bulunacak hangi verilerin ihtiyaçlara cevap verebileceğine yönelik kapsamlı bir değerlendirme ortaya koymaktır. Sosyal bir problem olan terörün, yıllardan beridir süregelmiş ve ciddi kayıplara, gecikmelere sebep olmuş bir olgu olduğu ve Türkiye'de alan yazında“Terörizm Veri Tabanı”konusunda da ciddi bir boşluk olduğu açık bir gerçekliktir. Terörün ne zaman, nerede, hangi tür silahlarla ve hangi hedeflere karşı ortaya çıktığı, sonuçları, buna karşılık hangi mücadele stratejisi ve modelinin kullanılmasına yönelik karar vericilere destek olabilecek kapsamlı bir veri tabanının varlığının ve mücadelede aktif rol oynayan unsurların kullanımına sunulmasının büyük önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Yukarıda saydığımız gerekçelerden yola çıkılarak, terörizm veri tabanlarının uluslararası alandaki örneklerinin detaylı bir incelemesine müteakip, tüm özellikleri açıklanmış, olumlu, olumsuz ve eksik tüm yönleri tespit edilmiştir. İçeriklerine yönelik derinlemesine bir analiz oluşturulmuş, Jandarmanın stratejik planlamalarına ve akademik çalışmalara ışık tutabileceği düşünülen örnek bir modelleme ortaya çıkarmaya gayret gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to provide a comprehensive assessment of which data to be found in a database that will be created to support the strategic planning of the operational activities of the Gendarmerie and to be actively used in the fight against terrorism can meet the needs. It is an obvious fact that terrorism, which is a social problem, has been ongoing for many years and has caused serious losses and delays, and there is also a serious gap in the“Terrorism Database”in the field summer in Turkey. We can say that it is of great importance to have a comprehensive database that can support decision makers on when, where, with what types of weapons and against what targets terrorism occurs, its consequences, in turn, which combat strategy and model to use, and to make available to the elements that play an active role in the fight. Based on the reasons mentioned above, following a detailed examination of the samples of terrorism databases in the international arena, all their characteristics have been explained, all positive, negative and missing aspects have been identified. An in-depth analysis of their contents has been created, and efforts have been made to reveal an exemplary modeling that is thought to be able to shed light on the strategic planning of the Gendarmerie and academic studies.