Üniversite öğrencilerinde mizah ve iletişim becerilerinin bağlanma stilleriyle ilişkisi
The relationship between attachment styles of humor and communication skills among university students
  1. Tez No: 535540
  2. Yazar: ELİF ATABAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR YEŞİLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Üniversite öğrencilerinde mizah ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyle beraber iletişim becerileri ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu gönüllülük esasına göre belirlenen Üsküdar Üniversitesinde 18-65 yaş aralığında olan, bilinen madde bağımlılığı ve psikiyatrik hastalığının olmayan 200 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin kullandıkları mizah tarzları, iletişim becerileri ve bağlanma stilleri hem cinsiyet, yaş, medeni durum gibi sosyodemografik değişkenlerin alt boyutlarına göre incelenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak sosyodemografik veri formu, mizah tarzları ölçeği, iletişim becerileri envanteri, ilişki ölçekleri anketi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin katılımcı (sosyal) mizah tarzı yüksek olan bireylerin iletişim becerileri de yüksektir. Kendini geliştirici mizah tarzı yüksek olan bireylerin iletişim becerileri yüksek olmakla birlikte kendini yıkıcı mizah tarzı yüksek olan bireylerin iletişim becerileri düşük olması beraberinde saldırgan mizah tarzı yüksek olan bireylerin iletişim becerileri düşüktür. Korkulu bağlanma düzeyi yüksek olan bireylerin duygusal iletişim becerisi düşük olmakla birlikte güvenli bağlanma düzeyi yüksek olan bireylerin iletişim becerileri de yüksektir. Üniversite öğrencilerinin katılımcı (sosyal) mizah tarzı ve yüksek iletişim becerisi, güvenli bağlanmanın artmasına neden olmakla birlikte katılımcı (sosyal) mizah tarzı korkulu bağlanmanın azalmasına; kişiyi geliştirici ve yıkıcı mizah tarzları korkulu bağlanmanın artmasına neden olmaktadır. Katılımcılardan elde edilen bulgulara göre kişiyi geliştirici mizah tarzı saplantılı bağlanmanın azalmasına; kişiyi yıkıcı mizah tarzı saplantılı bağlanmanın artmasına neden olmaktadır. Ulaşılan bulgulara göre katılımcı (sosyal) ve saldırgan mizah tarzları kayıtsız bağlanmanın azalmasına neden olurken; kendini geliştirici mizah tarzı kayıtsız bağlanmanın artmasına sebep olmaktadır. Elde edilen bulgular ilgili literatürün ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is, to investigate the relationship between humor and attachment styles and the relationship between communication skills and attachment styles in university students. For this purpose, 200 university students without known substance abuse and psychiatric disease between the ages of 18-65, have been selected on a voluntary basis for this research. The humor styles, communication skills and attachment styles of the students were examined according to the sub-dimensions of sociodemographic variables such as gender, age and marital status. In the research, sociodemographic data form, humor styles scale, communication skills inventory, relationship scales questionnaire were used. As a result of the study, the university students who participated in the research had high communication skills with higher levels of participatory (social) humor. Although the communication skills of individuals with high self-enhancing humor style are high, the communication skills of individuals with a high self-destructive humor style are low and the communication skills of individuals with high aggressive humor style are low. Although individuals with high levels of fearful attachment have low emotional communication skills, individuals with high levels of secure attachment have high communication skills. While the participatory (social) humor style and high communication skills of university students lead to an increase in secure attachment, the participant (social) humor style decreases the fearful attachment; self-destructive and self-destructive humor styles cause fearful attachment. According to the findings obtained from the participants, self-enhancing humor style reduced obsessive attachment; self-destructive humor style causes obsessive attachment. According to the findings, the participant (social) and aggressive humor styles decreased the indifferent attachment; self-enhancing humor style causes indifferent attachment. The findings are discussed in the light of the related literature.