Retinal ven tıkanıklığına sekonder ranibizumaba dirençli maküler ödemin tedavisinde intravitreal deksametazon implantının etkinliği
The effect of intravitreal dexamethasone implant for the treatment of macular edema secondary to retinal vein occlusion (RVO) resistant to repeated intravitreal ranibizumab injection
  1. Tez No: 535704
  2. Yazar: AYŞE ÇEVİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç : Bu çalışmada retinal ven tıkanıklığına sekonder gelişen ve en az 3 aylık tekrarlayan intravitreal ranibizumab enjeksiyonuna dirençli makuler ödemin tedavisinde intravitreal deksametazon implantının etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır . Gereç ve Yöntem : Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne Ocak 2016- Ocak 2018 tarihine kadar retinal ven tıkanıklığı ( santral retinal ven tıkanıklığı, retinal ven dal tıkanıklığı ) ile başvuran ve makuler ödem nedeniyle en az 3 ay süreyle tekrarlayan intravitreal ranibizumab enjeksiyonuna rağmen dirençli maküler ödemi nedeniyle intravitreal deksametazon implantı yapılan 42 hastanın 42 gözü dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar retrospektif olarak intravitreal deksametazon implantı enjeksiyonundan sonraki 1. , 2., 3., ve 6. Aylardaki DEİGK, GİB ve ortalama SMK'ları karşılaştırıldı. Bulgular : İntravitreal deksametazon implantı öncesiDEİGK 0,83±0,48 logMAR bulundu. İntravitreal deksametazon implantından sonra DEİGK 1. Ayda 0,55±0,42 logMAR , 2. Ayda 0,52±0,43 logMAR , 3. Ayda 0,62±0,47 logMAR , 6. Ayda 0,75±0,54logMAR bulundu . İntravitreal deksametazon implantı öncesinde 13,55±2,34 mmHg , intravitreal deksametazon implantı sonrasında GİB değerleri 1. Ayda 14,00 ± 3,12 mmHg, 2. Ayda 15,40 ± 3,61 mmHg, 3. Ayda 14,71 ± 3,19 mmHg ve 6. Ayda 14,52 ± 2,16 mmHg olarak bulundu . İntravitreal deksametazon implantı öncesinde ortalama SMK 550 ± 156,53µm, intravitreal deksametazon implantı sonra sı ortalama SMK1. Ayda 427,53 ± 165,52 µm, 2. Ayda 382,8±156,48 µm , 3.ayda 382,35±160,37 µm, 6. Ayda 435,83±176,57 µm ölçüldü . İntravitreal deksametazon implantı sonrası 1. , 2. , ve 3. Aylarda intravitreal deksametazon implantı öncesine göre düzeltilmiş en iyi görme keskinliğinde istatistiksel olarak anlamlı artış ve ortalama santral makuler kalınlıkta da istatistiksel olarak anlamlı azalma raporlandı . Sonuç :İntravitreal deksametazon implantın retinal ven tıkanıklığına bağlı makula ödemi tedavisinde düzeltilmiş en iyi görme keskinliğinde artış ve santral makuler kalınlıkta azalma sağladığı ve bu kazancın devam edebilmesi için tekrarlayan enjeksiyonlara ihtiyaç duyulduğu görüldü. Tekrarlayan enjeksiyonlarla, enjeksiyonlar arası sürenin azalıp azalmayacağı ve gerek göz içi basınç artışı, gerekse katarakt gelişiminin değişip değişmeyeceğinin ortaya konması için uzun dönem sonuçlara ihtiyaç vardır .
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To assess the effect of intravitreal dexamethasone implant for the treatment of macular edema secondary to retinal vein occlusion (RVO) resistant to repeated intravitreal ranibizumab injection . METHOD: In this study,forty-two eyes of 42 patients who underwent intravitreal dexamethasone implantation for resistant macular edema despite repeated injection of ranibizumab with RVO (central retinal vein occlusion, retinal vein branch occlusion) from January 2016 to January 2018 in Ophthalmology Department of Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital included. Patients included in the study were retrospectively compared with best corrected visual acuity (BCVA ), intraocular pressure (İOP) and mean central macular thickness (CFT ) in the 1st, 2nd, 3rd and 6th months after intravitreal dexamethasone implant injection. RESULT:Mean BCVA was 0.83 ± 0.48 logMAR before intravitreal dexamethasone implantation .Mean BCVA after intravitreal dexamethasone implantation was 0.55 ± 0.42 logMAR at 1st month, 0.52 ± 0.43 logMAR at 2nd month, 0.62 ± 0.47 logMAR at 3rd month, 75 ± 0.54logMAR at 6th month . Mean İOP before intravitreal dexamethasone implantation was 13.55 ± 2.34 mmHg , Mean İOP values after intravitreal dexamethasone implantation were 14,00 ± 3,12 mmHg in the 1st month, 15,40 ± 3,61 mmHg in the 2nd month, 14,71 ± 3,19 mmHg in the 3rd month and 14,52 months in the 6th month. ± 2.16 mmHg . Mean CFT before intravitreal dexamethasone implant was 550 ± 156.53µm , mean CFT was 427.53 ± 165.52,4 µm in the 1st month. 382.8 ± 156.48 µm in the 2nd month, 382.35 ± 160.37 µm in the 3rd month, 435.83 ± 176,57µm in the 6th month . A statistically significant increase in mean BCVA and a statistically significant reduction in mean CFT were reported when pre-implant values were compared with 1st, 2nd, 3rd and 6th months after implant. CONCLUSİON:Intravıtreal deksametazon ımplantatıon improved the BCVA and a reduction in mean CFT and needed repeated injections to sustain this gain. Long-term results are needed to determine whether the time between injections will decrease with repeated injections and whether intraocular pressure increase or cataract development will change.