Korpus kallozumun ak madde yollarının anatomisi
White matter tracts anatomy of the corpus callosum
  1. Tez No: 613287
  2. Yazar: GÖKTUĞ ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DOĞULU, DOÇ. ABUZER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hedefler: Korpus kallozum beyinde bulunan en büyük kommissüral lif topluluğudur. Korpus kallozum her iki hemisferin homolog alanlarını birbirine bağlar ve beyin cerrahları tarafından bu yapının bilinmesi ve bağlantılarının anlaşılması çok önemlidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Temmuz 2019 ve Ekim 2019 tarihleri arasında Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi A.D. Mikrocerrahi – Nöroanatomi Laboratuarı'nda ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hızır Alp Mikroşirurji Anatomi ve Ak Madde Laboratuarı'nda yapıldı. 10 adet postmortem insan beyin spesimeni ve 4 adet postmortem insan kafa spesimeni, Klingler metodu uygulanarak hazırlandı. Hemisferlerde lateralden mediale, medialden lateral, süperiordan inferiora ve inferiordan süperiora doğru ak madde lif diseksiyonları, mikrocerrahi seti ile operasyon mikroskobu altında yapıldı ve her aşama stereoskopik olarak fotoğraflandı. MRG traktografi bulununan ak madde yollarının gösterilmesinde ve doğrulanmasında kullanıldı. Sonuçlar: Korpus kallozum ve bağlantılı olduğu ak madde yolları disseeksiyonlar ve bunlara karşılık gelen MRG traktografilerle korele bir şekilde incelendi. Kademeli olarak yapılan disseksiyonlar sonucu elde edilen bulgular; kallozal lifler koronal kesitte 3 katmana ayrıldı. Bunlar bağlantı sağladıkları bölgelere göre sınıflandı. Dorsal kallozal liflerin kortikal alanları bağladığı, intermediate kallozal liflerin her iki internal kapsüle girdiği ve ventral kallozal liflerin kaudat nukleusu bağladığı gösterildi. İki farklı ak madde yolu bulundu. İlk yolun; spleniumun antero-dorsalinden çıkıp hippotalamusa uzandığını, diğeri yolun spleniumdan köken alıp singuluma ve sledge runner'a lifler verdiğini ve bu yapıları bağladığını gösterildi. Aynı zamanda spleniumun infero-anteriorunda singuluma verdiği ikinci bir lif demeti göserildi. Kallozal segmentasyon revize edildi. Motor alanları birbirne bağlayan liflerin daha posteriordan yani isthmustan geçtiği gösterildi. Tartışma: Korpus kallozumun mikrocerrahi anatomisi ve ilişkili ak madde yolları beyin cerrahisi açısından büyük önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra bu anatomik yapıyı bilmek yeni cerrahi tekniklerin gelişmesi, glial tümör invazyon yollarının açıklanması ve epileptik nöbet yayılım patternlerinin anlaşılmasında büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Corpus callosum is the biggest commissural fiber bundle and connects homolog areas between two hemispheres. It's crucial that neurosurgeons have to know corpus callosum anatomy and understand it's connections. Material And Methods: Dissections were made at Acıbadem University Faculty of Medicine Neuroanatomy Laboratory and Gazi University Faculty Of Medicine Hızır Alp Microsurgery Laboratory between july 2019-october 2019. Ten adult human formalin-fixed cadaveric hemispheres and 4 formalin-fixed human head were examined using the fiber dissection technique. Dissections performed by surgical microscobe and surgical micro-dissection tools were used. Every step of dissections were photographed stereoscopically. The dissections were performed from lateral to medial, medial to lateral, superior to inferior, and inferior to superior. MR tractography showing corpus callosum and connected tracts aided in explaining the relationship of white matter tracts and corpus callosum. Results: Microsurgical anantomy of the corpus callosum and related white matter tracts were examined by dissections and MRI tractographies. Results of the step by step dissections were; callosal fibers in coronal plane divided into three different layers. From superior to inferior first layer was; dorsal callosal fibers which connect two homolog cortical areas, second layer was intermediate callosal fibers that merges into internal capsula and the last layer of the fibers was ventral callosal fibers which provide connection between two caudate nucleus. Two new white matter tracks were identified. First white matter bundle was originating from antero-dorsal splenium and has a course through hippothalamus. Second fiber tract was originating from posterior splenium and gave fibers to cingulum and sledge runner. Also another fiber bundle which originates from antero-inferior spleniuma and merging into cingulum was identified. Callosal segmentation was revisied according to our findings about the fact that; two motor cortical areas are connects through isthmus of the corpus callosum. Conclusion: Microsurgical anatomy of the corpus callosum and related white matter tracts are important for the neurosurgery. Knowing this anatomical structure and understanding it's connections will lead new developments for surgical interventions. And also these connections have a crucial role to understand invasion patterns of the glial tumors and disseminetion of the epileptical seizures.