Benign ve malign meme kitlelerinde ultrasonografi, mamografi ve mrg bulgularının histopatolojik bulgularla karşılaştırılması
Comparison of ultrasonography, mammography and mri findings with histopathological findings in benign and malignant breast masses
  1. Tez No: 536664
  2. Yazar: EMİNE DAĞISTAN
  3. Danışmanlar: UZMAN AYTÜL HANDE YARDIMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Benign ve malign meme kitlelerinin ayırımında, erken tanısında invaziv olmayan yöntemlere gereksinim duyulmaktadır. Tümörün erken evrede belirlenmesi hastalığın seyri açısından çok anlamlı sonuçlar vermektedir. Saptanan tümöre ait bazı morfolojik bulgular (sayı, yerlesim, bilateralite) tedavi seklinin belirlenmesinde önemlidir. Meme kanseri süphesi olan olguların değerlendirilmesinde pek çok görüntüleme yöntemi kullanılmıstır. US ve MG bu alanda kullanılan baslıca yöntemleridir. MRG ise son yıllarda kullanılmaya baslayan bir yöntemdir. Bu çalısmada amacımız meme kitlelerinin saptanmasında ve tanımlanmasında US ve MG bulgularını histopatolojik bulgularla karsılastırmak ve MRG tanıda yerini, MG ve US'ye katkılarını değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
In early diagnosis and discrimination of malignant and benign breast masses noninvasive methods are gaining much interest. Diagnosis of the tumor in early stages leads to better prognostic results. Some aspects of defined mass (e.g.number, location, bilaterality) are also important for determining the treatment schedule. There are many imaging methods to evaluate suspected breast cancer. The preliminary imaging modalities of breast are ultrasonography and mammography. Breast MRI is increasingly being used for the preoperative evaluation of patients with newly diagnosed breast cancer . Our purpose, in this study, is comparing the histopathologic and mammosonographic results in diagnosis and definition of solid breast tumors and also, questioning the role of MRG on this subject.