Aşırı aktif mesane hastalarında idrar nerve growth faktör düzeyi ve semptomlarla ilişkisi a
Urine nerve growth factor level and relation with overactive bladder diseasesymptoms
- Tez No: 536681
- Danışmanlar: PROF. EREM KAAN BAŞOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Mesane dokusunda ve idrarda yüksek seviyedeki nerve growth faktör ile alt üriner sistemi ilgilendiren patolojiler (BOO, OAB, intersisyel sistit, ağrılı mesane sendromu) ilişkili bulunmuştur. Çalışmamızda, NGF/kre düzeyinin kontrol ve hasta grupları arasında karşılaştırılması ve hasta grubunda NGF/kre düzeyinin BMI, yaş, AAM tipleri (kuru-ıslak) ve semptom skorlarıyla (OAB-V8 ICI-SF) olan korelasyonunu saptamak amaçlanmıştır. Materyal Metod: Aşırı aktif mesane hastalığı tanısı almış 27 kadın ve 26 kişilik kontrol grubundan oluşan prospektif kontrollü bir çalışmadır. Kontrol grubunda, kuru aşırı aktif mesane hastalarında ve yaş AAM hastalarında ELİSA metoduyla idrar NGF düzeyleri ölçüldü. İdrar NGF düzeyleri idrar kreatinin seviyesine oranlanarak normalize edildi (ng/ mg kre). Hasta grubunun idrar NGF/kre düzeyleri, kontrol grubuyla karşılaştırıldı, ayrıca hasta grubunda NGF/kre düzeyinin; BMI, yaş, AAM tipleri ve semptom skorlarıyla ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Kontrol grubunda NGF/kre ortalama değeri 0,14±0,08 olarak saptanırken hasta grubunda NGF/kre değeri 0,40±0,4 olarak bulunmuş olup istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0.0001). Elli-beş yaş altındaki hasta grubunda ortalama NGF/kre değeri 0,37±0,4 iken 55 yaş üzerindeki hasta grubunda ortalama değer 0,44±0,41 olarak bulunmuştur (p=0,904). BMI 20-30 arasında olan hasta grubunda ortalama değer 0,27±0,26 iken BMI 30'dan büyük olan hasta grubunda ortalama değer 0,52±0,48 olarak bulunmuştur (p=0,062). Kuru olan hasta grubunda ortalama değer 0,28±0,12 iken yaş olan hasta grubunda ortalama değer 0,42±0,43 olarak saptanmasına rağmen her iki grup (yaş-kuru) median NGF/kre değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.(p=0,0.918). Sonuç: NGF/Kre düzeyinin hasta grubunda kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek çıkması, NGF/kre seviyesinin AAM hastalığında önemli bir tanısal belirteç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: High levels of nerve growth factor in urine and bladder tissue is associated with the pathologies of lower urinary tract such as BOO, OAB, painful bladder syndrom and interstitial cystitis. In our study we aimed to compare the NGF/cre level between the control and OAB patients, and to determine the correlation between NGF / cre level and BMI, age, OAB types (dry and wet) and symptom scores (OAB-V8, ICI-SF). Urinary NGF levels were measured in control group, dry and wet OAB patients. Material and Methods: Twenty-seven women with a diagnosis of overactive bladder disease and 26 people in the control group were enrolled in this prospective controlled study. Urinary NGF levels were measured by ELISA method. NGF level were normalized by proportioning the NGF levels to urine creatinine (ng / mg Cre). Urinary NGF / cre level of patients were compared with the control group, as well as in patient group relationship between NGF / cre level and BMI, age, OAB subtypes and symptom scores were evaluated. Results: Urinary NGF/Cr levels were significantly elevated in patients with OAB (0,40±0,4) compared to the controls (0.14 ± 0.08) (p=0.0001). Mean NGF/cre level in patients under the age of 55 was 0,37±0,4, while the mean NGF/cre level in patients over the age of 55 was 0,44±0,41 (p=0,904). There was no significant difference of serum NGF/cre levels in patients with BMI 20-30 (0,27±0,26) and BMI over the 30 (0,52±0,48) (p=0,062). Althought the mean NGF/cre level in dry-OAB patients and wet-OAB patient was respectively 0,28±0,12 and 0,42±0,43, there was no statistically significant difference between two groups'(wet-dry) median values of the NGF/cre levels (p=0,0.918). Conclusions: Patients with overactive bladder had significantly higher urinary nerve growth factor levels compared to the control group. Urinary nerve growth factor levels could be a potential biomarker for the diagnosis of overactive bladder.