Premenstrual sendromu olan üniversite öğrencilerinde progresif kas gevşeme egzersizi ve kinezyo bantlama uygulamalarının, stres, depresyon ve uyku kalitesi üzerine etkisi; randomize kontrollü çalışma
The effects of kinesio taping and progressive muscle relaxation technique on stress, depression and sleep quality in university students having premenstrual syndrome; A randomized controlled study
  1. Tez No: 536785
  2. Yazar: ASLI ER KORUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Premenstrual sendromun kronik ve uzun süreli etkileri kadınların çoğu tarafından deneyimlenmektedir. Bu açıdan başvurulan farmakolojik yöntemlerin yan etkileri kadınların nonfarmakolojik yöntemlere yönelimlerini artırmaktadır. Bu araştırma hemşirelik alanında ilk kez uygulanan non-farmakolojik yöntemlerden birini araştırıyor olması ve birden fazla parametreyi karşılaştırması açısından son derece değerlidir. Araştırma premenstrual sendromu olan üniversite öğrencilerinde progresif kas gevşeme egzersizi ve kinezyo bantlama uygulamalarının, stres, depresyon ve uyku kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla ön-test, son-test, kontrol gruplu desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2017-2018 öğretim yılı güz ve bahar döneminde, Ankara Üniversitesi'nin 13 farklı fakültesinin, ikinci ve üçüncü sınıflarında öğrenim gören 360 kız öğrenci oluşturmuştur. Her bir fakülteden tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 180 öğrenci araştırmanın örneklemine alınmıştır. Uygulamalar öğrencilere 8 hafta boyunca haftada 2 kez ev ve yurt ziyareti şeklinde uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, Öğrencilerin Tanıtıcı Özellikleri İle İlgili Veri Toplama Formu, Premenstrual Sendrom Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile toplanmıştır. Veri toplama araçları öğrencilere uygulama öncesinde, progresif kas gevşeme egzersizi ve kinezyo bantlama uygulamalarının tamamlanmasından hemen sonra ve uygulamaların tamamlanmasından bir ay sonra uygulanmıştır. Araştırma verileri tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, tek yönlü varyans analizi, tekrarlı ölçümlerde ANOVA ve Bonferroni Post-Hoc testi ve pearson korelasyon ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic and long-term effects of premenstrual syndrome are experienced by most women. The side effects of the pharmacological methods applied in this respect have increased the tendency of women to non-pharmacological methods. This research is exceptional in terms of studying one of the non-pharmacological techniques applied for the first time in nursing field and dealing with multiple parameters. In the study, the effects of Kinesio taping and progressive muscle relaxation technique on stress, depression and sleep quality in university students having premenstrual syndrome was investigated by employing the pretest-posttest control group pattern. The universe of the study consisted of 360 female second and third-year students of 13 different faculties of Ankara University in the fall and spring semester of the 2017-2018 academic year. A total of 180 students selected from each faculty by using the stratified sampling method were included in the sampling of the study. The applications were coordinated twice a week for 8 weeks as home and dormitory visits to the students. The data of the study were collected with a Data Collection Form, the Premenstrual Syndrome Scale, the Perceived Stress Scale, the Beck Depression Inventory, and the Pittsburgh Sleep Quality Index. The data collection tools were administered to the students before and immediately after the application of kinesio tape and the progressive muscle relaxation technique and one month after the completion of the applications. The research data were evaluated using descriptive statistics, chi-square, one-way ANOVA and Bonferroni Post-Hoc test and Pearson correlation in repetitive measurements.