Legitimating outcast practices: Professional contestation over introduction of traditional and complementary medicine into the Turkish healthcare system, 2014-2018
Dışlanmış uygulamaların meşrulaştırılması: Türk sağlık sistemine geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının girişi hakkında mesleki tartışma, 2014-2018
  1. Tez No: 536982
  2. Yazar: HASİBE AYSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Education, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada meşrulaşma sürecini, meşrulaştırılan varlıklar (uygulamalar ya da örgütsel formlar gibi), bu varlıkların değerlendirildiği meşruiyet kriterleri (yasal ya da normatif meşruiyet gibi) ve meşruiyet değerlendirmesi yapanlar (profesyoneller ya da devlet gibi) arasındaki etkileşimi içeren çok boyutlu bir süreç olarak inceledim. Özellikle, dışlanmış bir grup uygulamanın meşrulaştırılmasını, heterojen bir topluluk olarak profesyoneller tarafından çeşitli meşruiyet kriterlerinin harekete geçirilmesi ile yönlendirilen ve akabinde oluşan bir çatışma süreci olarak inceledim. Araştırmamın görgül bağlamını, 2014 yılında Sağlık Bakanlığının yayımladığı yönetmelikle 15 farklı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamasının (GTTU) doktorlar tarafından uygulanmasına izin verilmesi yoluyla Türk Sağlık Sistemi'ne (TSS) eklemlenmesi oluşturdu. Bu bağlamda, meşrulaşma sürecinin nasıl geliştiğini inceleyebilmek için, tıp profesyonellerinden mülakat verisi topladığım ve 2014-2018 yılları arasındaki dönemi kapsayan nitel bir araştırma tasarladım. Ayrıca diğer veri kaynaklarını da arka plan bilgisi edinmek için kullandım. Nitel analiz sonuçları gösterdi ki, GTTU'nın meşrulaşması bir seferde kesin olarak çözülebilen bir süreç değil; birbirinden farklı ideolojilere sahip profesyonellerin, onların değişen meşruiyet kriterlerinin ve çeşitli uygulamaların oluşturduğu çok boyutlu bir düzlemde gelişen bir süreçtir. Ortaya çıkan sonuç, GTTU'nın meşruiyeti, tıbbi uygulamaların uygunluğunun değerlendirilmesi için yeni kriterlerin oluşturulması ve her bir GTTU'nın meşru kabul edilmesi noktasında ortaya çıkan farklılıklara ilişkin meslek içinde ortaya çıkan bölünmenin karakterize ettiği bir çatışmadır. Çalışmayı bitirirken, meşrulaşmayı çok boyutlu bir süreç olarak çalışmanın, sürecin tüm karmaşıklığını ve kritik dinamikleri yakalayabilmekte yardımcı olacağını ve tek boyutlu kavramsallaştırmanın neden olduğu yanlılıklardan uzak durabilmeyi sağlayacağını ileri sürmekteyim.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, I examine legitimation as a multidimensional process, which involves interactions between entities (such as practices or organizational forms), legitimacy criteria by which these entities are evaluated (such as regulative or normative), and legitimators (such as professionals or the state). Specifically, I examine legitimation of a bundle of outcast practices as driven by a heterogenous community of professionals mobilizing diverse legitimacy criteria and the ensuing contestation. My empiricial context is integration of traditional and complementary medicine (TCM) into the Turkish healthcare system (THCS), which was initiated in 2014 by the Turkish Ministry of Health through a bylaw that regulated 15 different TCM practices, allowing them to be performed by medical doctors (MDs). In order to examine how legitimation process unfolded within this context, I designed a qualitative research encompassing the period 2014-2018 during when I collected interview data from medical professionals. I also used other data sources to collect background information. Results from qualitative analyses revealed that legitimacy of TCM practices is not resolved once and for all but instead the process unfolds in a multidimensional space made up professionals with divergent ideologies, their varied legitimacy criteria, and a variety of practices. The outcome is contestation characterized by an emergent schism within the profession as to legitimacy of TCM practices, establishment of new criteria according to which adequacy of medical practices can be evaluated, and divergence in the extent to which individual TCM practices are considered as legitimate. As I conclude this dissertation, I argue that studying legitimation as a multidimensional process may help capture overall complexity and critical dynamics of this process and avoid biases that emenate from a unidimensional conception.