İlk Türk gazetecilerinden Agâh Efendi, Şinasi, Ziya Paşa, Ali Suavi ve Namık Kemal'in dönemin devlet politikalarına yaklaşımları
Approaches of the first Turkish journalists to Agah, Şinasi, Ziya Pasha, Ali Suavi and Namik Kemal on the state policies of the period
  1. Tez No: 537028
  2. Yazar: YUSUF TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET YETİŞGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Osmanlı Devleti, çöküşe yüz tuttuğu XIX. yüzyıl boyunca imparatorluğun bir çok yerinde patlak veren isyanlar, idarede yaşanan istikrarsızlıklar, ekonomik ve sosyal hayattaki bozulmalarla, Rus Çarı Nikolay'ın ifadesiyle, tüm dünyada“Hasta adam”nazarıyla değerlendirilmektedir. Devletin bu durumu, başta padişahlar olmak üzere, dönemin devlet adamlarını kurtuluş reçeteleri aramaya itti. Sadrazam Mustafa Reşid Paşa tarafından ilan edilen Gülhane Hatt-ı Hümâyûnu (Tanzimat Fermanı), devleti restore etmeyi amaçlayan bu ıslahat hareketinin en kapsamlısıydı. Bir döneme adını veren Tanzimat, Osmanlı Devleti'nde Batılılaşma adımlarını hızlandırırken, aynı zamanda fikir gazeteciliğinin başlamasına ve devletin problemleriyle yakından ilgilenen gazetecilerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bu isimlerin başında gelen Şinasi, Agâh Efendi, Namık Kemal, Ziya Paşa ve Ali Suavi gibi aydınlar, yaptıkları yayınlarla dönemin güncel konularını sütunlarına taşırken, hükümet politikalarına karşı da eleştirel yaklaşımlar getirmişlerdir. Bu çalışmada, özellikle gazete makaleleri üzerinden dönemin portresi çıkartılmaya, iç ve dış politika başta olmak üzere, adı geçen aydınların eğitim ve ekonomi gibi konularda getirdikleri yorumlar irdelenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda“Meşveret”,“Millet Meclisi”ve“Meşruti Yönetim”gibi konuları ilk kez ortaya atan Tanzimat aydınlarının bu fikirleri, objektif bir şekilde ele alınarak, Türk demokrasi tarihine yaptıkları katkı, bilimsel bir şekilde sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, during XIX th century when it began to fall down along with the insurrections that broke out thoroughout the country, instability in administration and the corruption in social and economic life, was evaluated as“a sick man”all over the world, in the words of Russian Tsar Nicholay.This situation of the state prompted the officials of the term, especially the padishahs, to look for formulas for the salvation. The degree of Gülhane (Tanzimat Fermanı) , announced by Mustafa Reshit Pahsa, was the most extensive one of the movement of regulation aiming to restore the state. As Tanzimat -naming a term- accelerated the steps of westernisation in the Ottoman Empire, it also lead up to start investigative journalism and to come up the journalists who were closely interested the problems of the state. While the leading intellectuals in these names such as Şinasi, Agâh Efendi, Namık Kemal, Ziya Pasha and Ali Suavi moved the current issues of the term to the columns in their publishings, they also brought about critical approaches against the state politics. In this study, the period is tried to be portrayed via the articles in the newspapers, the interpretations which the aforesaid intellectuals made about the issues such as education and economics , primarily domestic and foreign politics, are tried to be examined. At the same time, discussing objectively these ideas of the intellectuals of Tanzimat, who brought up the issues such as“consultancy”,“national assembly”and“constitutional administration”for the first time, the contributions they made to the history of turkish democracy will be presented scientifically.